Омбудсманът сигнализира за възможна водна криза в Шумен

0
155
Диана Ковачева
Снимка: Пресцентър на омбудсмана

Омбудсманът Диана Ковачева е алармирала, че регион Шумен може реално да бъде изправен пред водна криза, съобщиха от ведомството. Тя е изпратила препоръка по случая до министъра на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова и областния управител на Шумен и председател на Асоциацията по ВиК на обособена територия, обслужвана от „ВиК-Шумен“ ООД, Стефан Желев.

Повод за препоръката са били десетките жалби на граждани от града и региона, включително от обществения посредник на Шумен Иван Капралов, в които се сигнализирало за дългогодишни проблеми във водоснабдяването.

„Към настоящия момент ВиК услугата, предоставяна от „ВиК-Шумен“ ООД, е най-скъпата сред всички останали в страната (3,54 лв. с ДДС), като почти е достигнала прага на социалната поносимост – 3, 795 лв. В същото време качеството на доставяната вода е крайно незадоволително. Твърди се, че от чешмите тече мътна вода, която е негодна за питейно-битова употреба. На фона на лошото качество на предоставяната услуга, още по-притеснителна е и възможността да се стигне до въвеждане на режимно водоподаване, поради силно намаляване обема на основния водоизточник – язовир „Тича“.

Тя е обърнала внимание, че по данните на Министерство на околната среда и водите, наличният полезен обем на яз. „Тича“ към 29 май 2020 г. е бил 37,13%, а при нисък наличен обем, хипотеза за нулев приток и намалено водовземане в края на 2020 г., общият обем в язовира щяло да достигне нива, при които питейната вода да бъде с лошо качество и негодна за ползване, без пречиствателна станция.

„Смущаващи са и данните от Доклада за извършена извънредна проверка на ВиК сектора, която беше възложена на Комисия за енергийно и водно регулиране от Върховна административна прокуратура, според които общите загуби на вода във водоснабдителните системи по отчет за 2019 г. за „ВиК-Шумен“ ООД са 82, 40%.  ВиК операторът не е изпълнил 17 от общо 30 показатели за качество в бизнес плана за 2019 г.“.

Тя е акцентирала и върху факта, че до реализирането на дейностите по Интегриран проект за подобряване на водния сектор на обособена територия, обслужвана от ВиК Шумен, чиито срок ще приключи едва през 2024 г., гражданите на Шумен и региона ще бъдат поставени в тежката ситуация да оцеляват в условията на водна криза.

Диана Ковачева настоява своевременно да бъдат предложени варианти, които да гарантират непрекъснатостта на водоснабдителната услуга до реализиране на дейностите по Интегриран проект за подобряване на водния сектор на обособена територия обслужвана от ВиК Шумен. А предвид сигналите за лошото качество на питейната вода, да се вземе справедливо решение за прилагане на по-ниска от утвърдената от КЕВР цена на водоснабдителната услуга, предоставяна от ВиК Шумен.

„Използвам случая да припомня, че когато доставяната вода е негодна за питейно-битови цели, е налице неизпълнение на задължение на ВиК оператора, поради което и не би следвало да се дължи цената за вода, определена от КЕВР“.

В заключение Ковачева е подчертала, че към момента липсва механизъм за констатиране на лошото качество на водата и определяне на по-ниска цена за гражданите в такива случаи. Препоръката ѝ можете да прочетете тук.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments