„Омикрон“ е по-малко вероятно да ви прати в болница, сочат проучвания

0
14
COVID-19
COVID-19. Photo: Pixabay

Две нови британски проучвания дават някои ранни намеци, че вариантът на коронавируса „Омикрон“ може да е по-мек от „Делта“ версията, съобщава „Асошиейтед прес“. Учените подчертават, че дори и резултатите от тези ранни проучвания да устоят, всяко намаляване на тежестта трябва да се синхронизира с факта, че „Омикрон“ се разпространява много по-бързо от „Делта“ и е по-способен да не се повлиява на  ваксините. А огромният брой инфекции все още може да способства за пренаселване на болниците.

Все пак новите проучвания, публикувани вчера, изглежда подкрепят по-ранни изследвания, които предполагат, че версията „Омикрон“ може да не е толкова опасен, колкото вариантът „Делта“, каза Мануел Аскано младши, биохимик от университета Вандербилт, който изучава вируси. Той допълва:

„Внимателният оптимизъм е може би най-добрият начин да погледнем на това.

Анализ от екипа за реагиране при COVID-19 на Imperial College London оцени рисковете от хоспитализация за случаи на „Омикрон“ в Англия, като установи, че хората, заразени с варианта, имат около 20% по-малко шанс да отидат в болницата изобщо, отколкото тези, заразени с „Делта“ варианта, а 40 % е по-малко вероятно да бъдат хоспитализирани за една нощ или повече. Този анализ включва всички случаи на COVID-19, потвърдени от PCR тестове в Англия през първата половина на декември, в които вариантът може да бъде идентифициран: 56 000 случая на „Омикрон“ и 269 000 случая на „Делта“.

Отделно проучване от Шотландия, проведено от учени от Университета в Единбург и други експерти, предполага, че рискът от хоспитализация е с две трети по-малък при „Омикрон“, отколкото при заразяване с „Делта“. Но това проучване посочва, че близо 24 000 случая на „Омикрон“ в Шотландия са предимно сред по-младите възрастни около 20-39-те си години. Младите хора са много по-малко склонни да развият тежки усложнения поради COVID-19. Изследователи пишат:

„Това национално изследване е едно от първите, които показват, че „Омикрон“ е по-малко вероятно да доведе до хоспитализация с COVID-19, отколкото  „Делта“.“

Въпреки че констатациите са ранни наблюдения, „те са окуражаващи“, пишат авторите. Констатациите все още не са прегледани от други експерти, златният стандарт в научните изследвания.

Аскано отбеляза, че проучванията имат ограничения. Например, констатациите са специфични за определен момент от време по време на бързо променяща се ситуация в Обединеното кралство и други страни може да не се представят по същия начин.

Матю Биникър, директор по клинична вирусология в клиниката Майо в Рочестър, Минесота, каза, че в шотландското проучване процентът на по-младите хора е почти два пъти по-висок за групата на „Омикрон“ в сравнение с „Делта“ групата и че „би могло да предубеди заключенията до по-малко тежки резултати, причинени от „Омикрон“. Въпреки това той каза, че данните са интересни и предполагат, че версията на коронавирус „Омикрон“ може да доведе до по-малко тежко заболяване. Но той добави:

„Важно е да се подчертае, че ако „Омикрон“ има много по-висока скорост на предаване в сравнение с „Делта“ варианта, абсолютният брой хора, изискващи хоспитализация, все още може да се увеличи, въпреки по-лекото прекарване на болестта в повечето случаи.

Данните от Южна Африка, където вариантът е открит за първи път, също предполагат, че „Омикрон“ може да е по-мек там. Салим Абдул Карим, клиничен епидемиолог по инфекциозни заболявания в Южна Африка, каза по-рано тази седмица, че процентът на приема в болници е много по-нисък за „Омикрон“, отколкото за „Делта“. Той обясни:

„Нашият общ процент на прием е в района от около 2% до 4% в сравнение с преди, където беше по-близо до 20%. Така че, въпреки че виждаме много случаи, много малко са приети в болница.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments