През октомври 2018 г. Милена Георгиева е била оперирана в Плевен за отстраняване на злокачествен рак на матката. Въпреки че операцията е преминала успешно този вид заболяване може да даде рецидив до 10 години след лечението. Именно заради това жената се явява на Териториално-експертната лекарска комисия (ТЕЛК), за да придобие процент на загубена работоспособност. Милена разказа за Искра.бг:
„Отидох в УМБАЛ – Бургас, където ми казаха, че има новооткрит ТЕЛК в Комплексния Онкологичен Център (КОЦ) и оттам ще ме извикат. Наистина след известно време ми изпратиха писмо, че входираното ми административно производство ще бъде прегледано на еди си коя дата и после ще трябва да отида, за да си получа решението. Впоследствие любезно ми се обадиха, за да отида да си взема решението. Отидох, получих го. Дали са ми за една година, 91% ТЕЛК на база заболяването ми“.
Припомняме, че в края на 2018 година бургаският КОЦ получи разрешение от РЗИ да разкрие обща Териториално-експертната лекарска комисия, с което стана второто лечебно заведение на територията на областта, в което действа ТЕЛК.
След като Милена получила решението си, тя трябвало да отиде до Районна картотека на медицинска експертиза (РКМЕ), за да му бъде поставен печат:
„Обадих се в НОИ. Те ми казаха, че мога да си подам документите и нищо, че не е ударен този печат, за да не се губи време. Отидох, подадох си документите в НОИ“
„Трябваше да изчакам 14 дневен срок, евентуално да обжалвам. Не обжалвах и го изчаках този срок. На 14 ден отидох за печат. Те ме върнаха и ми казаха – елате другата седмица. Отидох другата седмица след седем дни. Тогава ми казаха, че няма да ми ударят печат, защото това решение е невалидно. ТЕЛК-ът в Онкоцентъра бил затворен“, разказа Милена и добави, че са й казали да чака да я извикат отново.
Жената не получила отговор на въпроса си кога ще я потърсят. Тя попитала и служителката каква е причината за отказа при положение, че има решение, издадено от КОЦ. Тя й отвърнала, че „има конфликт на интереси“.
Служителката не знаела какво ще се случи и с останалите потърпевши, които били поне още 15 души.
Милена успяла да се свърже и с председателя на ТЕЛК – Бургас. Той й казал, че трябва да се обади на д-р Паздеров (директорът на РЗИ-Бургас д-р Георги Паздеров), който „щял да й отговори на въпросите“.
„При положение, че това решение е невалидно, трябва в много кратък срок – в рамките на няколко дни, да извикате тези хора, на които са издадени и тази грешка да бъде поправена. Ние сме онкоболни, ние не сме някакви хора, които си измисляме някакви болести и да ходим да просим пари за нещо си. Тези пари ни трябват за лекарства и т.н.“, му казала Милена.
Онкоболната коментира и случая на друга жена с идентично на нейното заболяване. Двете се оперирали заедно в Плевен. Другата пациентка е получила своето ТЕЛК решение – 2 години и 91%. То вече било подписано, подпечатано и обработено от НОИ. Милена не знае защо другата жена е получила 2 години, а тя – една.
От Искра.бг се свързахме с директора на РЗИ-Бургас д-р Георги Паздеров и директора на дирекция „Медицински дейности“ – РЗИ Диана Авджиева.
Д-р Диана Авджиева беше запозната със случая на Милена. И обясни:
„Преди три месеца разкрихме този състав. Той започна да функционира. Лекарите преминаха едно обучение в Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК), но става въпрос за доктори, които за първи път виждат експертно решение и мотивите на експертните им решения не са пълни. Заради това експертната комисия на НОИ върна почти всички решения на КОЦ – Бургас, които трябва да бъдат допълнени за технически грешки.“
От РЗИ са се свързали с КОЦ – Бургас, за да може да излязат с частично решение на всички експертни решения на онкоболните, коментира д-р Авджиева:
„В момента те си коригират всички експертни решения, като сме създали една организация – председателят на III състав д-р Маргарита Кираджиева, която е дългогодишен председател на ТЕЛК, да окаже методична помощ на КОЦ – Бургас, за да могат да разберат как наистина да бъде пълно едно експертно решение, където да може да бъде обхванат процентът за трайно намалената работоспособност“.
Д-р Авджиева съобщи, че тази седмица всички експертни решения по пътеката на онкоболните ще бъдат върнати на КОЦ-а и д-р Маргарита Кираджиева ще отиде на място.
„Ще изкарат за един ден абсолютно всички експертни решения, те трябва да минат отново на медицинската комисия на НОИ. Имам уговорка да излязат бързо с решение – ние ще заверим абсолютно всички експертни решения, влезли в сила“, обеща тя.
Директорът на РЗИ – Бургас д-р Георги Паздеров подчерта, че онкоболните ще си вземат парите. Той обаче подчерта, че не трябва да се обвързват експертните решения с цените на лекарствата:
„Навсякъде онкоболните се лекуват с лекарства, които се предоставят от републиканския бюджет и от НЗОК. В пространството се преекспонира това.“
Попитан проблем ли е, че жената е подала некоректни документи, той увери, че не е. Д-р Паздеров сподели, че са решили да създадат още един център в КОЦ-а, за да може онкоболните да не чакат.
„Те са оперирани от тези доктори. Познават се и е най-добре те да минат оттам. Това е наша инициатива – в Бургас да бъде създаден този ТЕЛК“, коментира той и подчерта, че ТЕЛК-ът в Онкоцентъра не е закрит.
„Имаше проблеми с финансирането и договора с министерството, но те ще бъдат изгладени. Правим опити. Вече два месеца функционира без да им бъде заплащана дейността. Но това е наш проблем. Не се оплакваме и ще бъде решен този проблем“.
„Целенасочено създадохме Онко-ТЕЛК-а, въпреки че не съществува такова понятие. По закон всичките са общи състави. Целенасочено го създадохме в КОЦ-а, за да могат да минават по-бързо тези хора. След като обаче беше създаден, той проявява детски болести и те за първи път прохождат, правят грешки, но ще бъдат изчистени. Няма да има нито един ощетен пациент“, обобщи д-р Паздеров и обеща, че служителите ще бъдат уведомени за проблема.
Екипът на Искра.бг продължа да следи казуса и дали обещаното ще бъде изпълнено.