Близо 100 000 еритрейски бежанци в етиопския регион Тигрей ще останат без храна още през следващата седмица, ако страните в конфликта не разрешат хуманитарен достъп, съобщи агенцията за бежанците на ООН в петък, цитирана от “Агенция Ройтерс”.
Африканските пратеници за мир се срещнаха с етиопския премиер Абий Ахмед в петък, ден след като той каза, че военните започват “финалната фаза” на офанзива, за която правозащитните групи се опасяват, че може да донесе огромни жертви на цивилни. Върховният комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) казва, че 96 000 еритрейски бежанци живеят в четири лагера в Тигрей, като някои от тях са били в близост до скорошни сблъсъци. Говорителят на ВКБООН Бабар Балок заяви на брифинг в Женева:
“От понеделник ще им свърши храната – готови сме с доставките си, опитвайки се да достигнем до тези популации.” Той обяви, че оценката се основава на изчисления от последното разпределение преди няколко седмици. И добави още:
“Необходим е безпрепятствен хуманитарен достъп, за да стигнем до тях възможно най-скоро.”
Той отказа да уточни кой блокира достъпа, но каза, че призивът за достъп се отнася както за етиопските военни, така и за Народния фронт за освобождение на Тигрей. Организацията на обединените нации, която все още има представители в Тигрей, води преговори с всички страни, замесени в конфликта за достъп, но все още няма признаци за пробив.
Комуникацията с останалите служители е била лоша поради прекъсване на телекомуникациите, добави Балох. Конфликтът принуди около 43 000 души да избягат през границата към Судан.
Много от еритрейските бежанци в Етиопия пристигнаха преди повече от десетилетие на фона на продължаващото напрежение между двете страни, въпреки края на двугодишната гранична война между съседите. Окончателна мирна сделка беше договорена едва през 2018 г. от Абий, който спечели Нобелова награда за мир за постиженията си.