ООН бие тревога за заплахата, която представляват талибаните, все още тясно обвързани с Ал Кайда

0
92
Афганистан
Снимка: Pixabay

Устремените талибани представляват тежка и разширяваща се заплаха за правителството на Афганистан, оставащи близо до Ал Кайда и вярващи, че могат да се върнат на власт при необходимост, се казва в доклада на Съвета за сигурност на ООН, публикуван вчера и цитиран от “CNN”.

С последните останали американски войски, които трябва да напуснат Афганистан през следващите месеци, докладът, съставен от Мониторинговия екип на ООН, натоварен с проследяването на заплахите за сигурността в Афганистан, дава мрачна картина на перспективите за сигурност. Той ще се окаже неудобно четиво за администрацията на Байдън в момент, когато се опитва да работи за прекратяване на американското военно присъствие в страната.

Байдън обеща да изтегли всички останали американски сили до 11 септември – двадесетата годишнина от атентата на 11 септември. Като част от миналогодишното споразумение между предходната администрация на Тръмп и талибаните, войнствената ислямистка организация обеща да инструктира членовете си „да не си сътрудничат с групи или лица, застрашаващи сигурността на САЩ и техните съюзници“, като танто за танто за САЩ по изтегляне на войските.

Екипът на ООН за наблюдение обаче казва, че талибаните остават „тясно свързани“ с терористичната мрежа Ал-Кайда, която заплашва с „война на всички фронтове“ срещу САЩ. Двете групи „не показват индикации за прекъсване на връзките“, дори ако временно са се опитали да маскират връзките си, сочи докладът, въпреки че отбелязва, че талибаните наричат ​​това „невярна информация“.

Заплахата на талибаните

Напускането на американските войски идва с насилие в Афганистан на най-високото си ниво от две десетилетия. Според доклада на ООН 2020 г. е “най-жестоката година, регистрирана някога от ООН в Афганистан”. Инцидентите със сигурността са се увеличили с над 60% през първите три месеца на 2021 г. в сравнение със същия период на 2020 г.

Екипът на ООН казва, че „талибаните“ са отговорни за голямата част от целенасочените убийства, които са се превърнали в характеристика на насилието в Афганистан и които изглежда се предприемат с цел отслабване на капацитета на правителството и сплашване на гражданското общество .

Освен това се твърди, че част от ръководството на талибаните не се интересува от мирния процес, като документът подчертава, че „и двамата заместник-лидери на талибаните, Мула Мохамад Якуб Омари и Сираджудин Хакани са докладвани от държавите-членки да се противопоставят на мирните преговори и да подкрепят военно решение“.

Хакани е командващ мрежата Хакани, мощна полуавтономна сила в структурата на талибаните. Според ООН Мула Якуб (също се изписва Yaqoob), син на покойния основател на талибаните Мула Омар, е назначен за ръководител на Военната комисия на талибаните през май 2020 г.

Наблюдателите на ООН оценяват, че “ситуацията със сигурността в Афганистан остава толкова напрегната и предизвикателна, колкото и по всяко време от новата история”, като държавите членки съобщават, че талибаните са били насърчавани да поддържат атаки за по-дълги периоди, като същевременно упражняват по-голяма свобода на движение. Това позволи на талибаните да обединят сили около ключови провинциални столици и областни центрове, като им позволи да останат готови да предприемат атаки.”

Те добавят, че мнозина вярват, че талибаните „се опитват да оформят бъдещи военни операции, когато нивата на напускащите чужди войски вече не са в състояние да отговорят ефективно“.

Според доклада на ООН държавите-членки оценяват, че талибаните “се състезават или контролират приблизително 50 до 70 процента от афганистанската територия извън градските центрове, като същевременно упражняват пряк контрол над 57 процента от областните административни центрове”.

Асфандяр Мир, анализатор на сигурността в Южна Азия в Станфордския университет, казва, че талибаните изглежда са готови да предприемат офанзива срещу афганистанското правителство. Пред CNN Мир заяви:

“Талибаните започват да оказват силен натиск в провинции в съседство с Кабул – включително, с тревожност, в съседния Лагман, който видя значителни афганистански сили за сигурност на талибаните.”

“В южната част на страната талибаните са готови да окажат по-голям натиск върху столиците на провинциите.”

В доклада се оценява, че въпреки двадесетгодишната война броят на талибаните остава “силен” и “вербуването остава стабилно“ – с оценки за бойната сила на въстаническата група, варираща от 58 000 до 100 000. За разлика от тях, военната част на Афганистан е в упадък. В доклада се казва още:

“Към февруари 2021 г. силата на афганистанските сили възлиза на приблизително 308 000 души персонал, много под целевата си сила от 352 000.”

Това не оставя нито една от страните с решаващо предимство. Според оценка, публикувана по-рано тази година от CTC Sentinel, списание, публикувано от американската военна академия West Point, талибаните ще имат „леко военно предимство“, когато последните останали американски войски напуснат Афганистан, които след това “вероятно ще нараснат в смесено присъствие”.

Докладът на ООН отбелязва, че “въздушният принос, предоставен от коалиционните сили, е бил съществена подкрепа за сухопътните операции; предстои да видим как ще се представят афганистанските сили без него”. Екипът на ООн отбелязва още”

“Предстоящото международно военно изтегляне … ще предизвика американските сили, като ограничи въздушната операция с по-малко безпилотни летателни апарати и радари и способности за наблюдение, по-малко логистична подкрепа и артилерия, както и прекъсване на обучението.”

Той също така изразява загриженост, че по-добре обучените подразделения като афганистанските командоси ще трябва да поемат голяма част от тежестта на сраженията, ако по-малко дисциплинирани части от афганистанската национална армия и афганистанската национална полиция започнат да се сриват или дефектират.

Приходи на талибаните

Според доклада на ООН на талибаните също липсват приходи. През 2020 г., според изчисленията, цитирани в доклада, талибаните са спечелили еквивалента на над 400 милиона долара от минния сектор и подобни приходи от опиумния мак.

Докладът също така констатира, че “талибаните все по-често използват разширяващия се териториален контрол, за да изнудват за пари от широк спектър от услуги на публичната инфраструктура, включително пътно строителство, телекомуникации и автомобилен транспорт”.

С парите си за харчене, талибаните инвестираха в по-сложни оръжия. Екипът на ООН посочва използването на търговски безпилотни летателни апарати, натоварени с експлозиви за атаки и скок в използването на магнитни импровизирани взривни устройства и самоубийствени бомби (VBIED).

Връзката с Ал Кайда

През април президентът Байдън заяви, че задачата на САЩ в Афганистан е завършена. Тогава в изявлението си американският президент отбеляза:

“Отидохме в Афганистан, за да превземем терористите, които ни нападнаха на 11 септември. Постигнахме справедливост за Осама Бин Ладен и деградирахме терористичната заплаха от Ал Кайда в Афганистан.”

Но докладът на ООН установява, че „значителна част“ от ръководството на Ал Кайда все още се смята, че е в граничния регион между Афганистан и Пакистан. В него се казва, че съобщенията за смъртта на главния съветник на Осама бин Ладен Айман ал Зауахири не са потвърдени, като една държава-членка съобщава, че “той вероятно е жив, но твърде крехък, за да бъде включен в пропагандата”.

Докато талибаните “поддържат своята дългогодишна практика да отричат ​​присъствието на чуждестранни бойци терористи”, наблюдателите на ООН изчисляват, че в Афганистан има от 8000 до 10 000, принадлежащи към различни групировки на боевиците, като повечето се оценяват като “поне толерирани или защитени от Талибани”.

Мониторинговият екип вярва, че талибаните се опитват да упражнят по-голям контрол над Ал Кайда, но предупреждава, че “е невъзможно да се оцени с увереност, че талибаните ще изпълнят ангажимента си да потиснат всяка бъдеща международна заплаха, произтичаща от Ал Кайда в Афганистан”

В него се добавя, че връзките между талибаните и Ал Кайда “са се задълбочили в резултат на личните връзки на брака и споделеното партньорство в борбата, които сега са закрепени чрез връзки от второ поколение”.

Екипът на ООН също така казва, че според страните-членки “Ал Кайда поддържа контакт с талибаните, но явната комуникация с ръководството на талибаните е сведена до минимум в усилията си да “лежи ниско” и да не застрашава дипломатическата позиция на талибаните по отношение на споразумението от Доха “

Екипът на ООН подчертава, че “ще бъде важно за международната общност да наблюдава всеки признак, че Афганистан отново се превръща в дестинация за екстремисти както с регионални, така и с международни програми”.

Асфандияри Мир се съгласява, че Ал Кайда остава твърдо привързана с афганистанските талибани и подкрепя талибанската стратегия за осигуряване на оттеглянето на САЩ. Мир е категоричен:

“Очаквам отново да намери безопасно убежище в Афганистан, въпреки че не е ясно дали Ал Кайда ще възстанови международна терористична операция от Афганистан.”

В близко бъдеще ООН предупреждава, че талибаните могат да извършват “атаки срещу изтеглящи се сили в по-нататъшен опит да спечелят пропагандни точки над САЩ”. И прогнозата му в дългосрочен план е мрачна.

Докладът заключава, че намерението на талибаните изглежда е да продължи да укрепва военната си позиция като лост. Групировката вярва, че може да постигне почти всички свои цели чрез преговори или, ако е необходимо, със сила. Мир се съгласява и казва:

“Афганистанските талибани представляват основна заплаха за оцеляването на афганистанското правителство, което вероятно ще нарасне значително с пълното изтегляне на американските сили.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments