Според Агенцията на ООН за бежанците предложеният от британското правителство проектозакон, целящ спиране на нелегалните мигранти, е „много обезпокоителен“ и ще навреди дори на тези, които имат убедителни причини да пребивават легално в страната.
Представителката на Върховния комисар за бежанците на ООН (ВКБООН) в Обединеното кралство Вики Тенънт сподели пред “BBC”, че мярката би нарушила сериозно международното право и не е необходима като част от усилията, насочени към спиране на нелегалното прекосяване на Ла Манша с малки лодки.
Министър-председателят Риши Сунак заяви, че е „готов за борба“ при въвеждането на мярката, както и за преодоляване на всички правни предизвикателства. Лейбъристите от своя страна твърдят, че има риск въвеждането на този план да влоши хаоса в бежанската криза.
Както вече стана ясно, вчера правителството на Обединеното кралство обяви предложение си за нов закон, който на практика ще забрани на всеки, който пристига по нелегален път, да подаде молба за предоставяне на убежище в страната. Предвижда се на всеки, за когото се установи, че е влязъл в страната незаконно, ще бъде забранено да се върне или да претендира за британско гражданство в бъдеще. Мярката е част от опитите на правителството за справяне с нарастването на броя на хората, пристигащи в Обединеното кралство през Ла Манша всяка година, който се е увеличил от около 300 души през 2018 г. до над 45 000 души през 2022 г.
Запитана какво мисли относно новия план на правителството по време на свое участие в предаването „Newsnight“ на “BBC”, Вики Тенант отговори: „Много сме загрижени. Това на практика забранява достъпа до убежище в Обединеното кралство за хора, които пристигат по нерегламентиран начин. Смятаме, че това е явно нарушение на Конвенцията за статута на бежанците и сме наясно, че дори хора с много убедителни доводи просто няма да имат възможност да ги предявят.“
Конвенцията за бежанците, приета за първи път през 1951 г., е многостранен договор, който определя кой се квалифицира като бежанец, както и задълженията на подписалите я държави да го защитават.
Тенант допълни, че Обединеното кралство има „дългогодишни хуманитарни традиции“ и че проблемите, свързани с миграцията, могат да бъдат решени с прилагане на съответния контрол и по-добре администрирана система.
В интервю за същото предаване „Newsnight“ депутатът от Консервативната партия Ричард Греъм коментира, че политиката на правителството трябва да се оценява според това дали се прилага с „решителност, състрадание и пропорционалност“. Той разкри, че са налице „интересни признаци“, че в Страсбург където се намира Европейският съд по правата на човека случаят на Обединеното кралство вече се разглежда, въпреки че не даде подробности.
Междувременно стана ясно, че министърката на вътрешните работи Суела Брейвърман е изпратила писмо до всички депутати от Консервативната партия, в което се казва, че има „над 50% вероятност“ законодателството да не е съвместимо с Европейския съд по правата на човека, и се очаква то да бъде оспорено по съдебен ред.
По време на пресконференция Сунак заяви, че според него не е необходимо Обединеното кралство да е в разрез с Европейския съд по правата на човека, за да въведе тази политика, тъй като правителството „изпълнява международните си задължения“.
„Разбирам, че ще има дебати относно строгостта на тези мерки. Всичко, което мога да кажа, е, че сме опитвали по всички други начини и те не са проработили. Моята политика е много проста – тази страна и правителството са тези, които трябва да решават кой да дойде тук, а не престъпните банди.“, сподели премиерът и допълни, че според него политиката „доста бързо“ ще има възпиращ ефект върху онези, които се опитват да пристигнат в Обединеното кралство по нелегални начини.