ООН настоява Израел да прекрати окупацията на палестинските територии

В подкрепа на резолюцията гласуваха 124 държави, 14 бяха против, включително Израел, а 43 се въздържаха

1
14
Знаме на ООН
Знаме на ООН. Снимка: Pixabay

Общото събрание на ООН прие изготвена от палестинците необвързваща резолюция, в която се изисква Израел да прекрати „незаконното си присъствие в окупираните палестински територии“ в срок от 12 месеца, предава „BBC“.

В подкрепа на резолюцията гласуваха 124 държави, 14 бяха против, включително Израел, а 43 се въздържаха. Като държава наблюдател, която не е член на организацията, Палестина не можеше да гласува.

Резолюцията се основава на консултативно становище от юли от върховния съд на ООН, в което се казва, че Израел окупира Западния бряг, Източен Йерусалим и ивицата Газа в противоречие с международното право.

Палестинският посланик нарече гласуването повратна точка „в нашата борба за свобода и справедливост“. Израелският му колега обаче го осъди като „дипломатически тероризъм“.

Въпреки че резолюциите на Общото събрание нямат задължителен характер, те имат символична и политическа тежест, тъй като отразяват позициите на всички 193 държави – членки на ООН. Това се случва след почти едногодишна война в Газа, която започна, когато на 7 октомври въоръжени лица на Хамас нападнаха Израел, убиха около 1200 души и взеха 251 други за заложници.

Според управляваното от Хамас министерство на здравеопазването на територията на Ивицата Газа оттогава досега са загинали повече от 41 110 души. През същия период се наблюдава и рязък скок на насилието на Западния бряг, където според ООН са убити повече от 680 палестинци и 22 израелци. Други 10 израелци са били убити при нападения на палестинци в Израел.

В консултативното становище на Международния съд (МС) – което също не е правно обвързващо – се казва, че състав от 15 съдии е установил, че „продължаващото присъствие на Израел в окупираната палестинска територия е незаконно“ и че страната е „задължена да прекрати незаконното си присъствие… възможно най-бързо“.

Съдът също така заяви, че Израел трябва „да евакуира всички заселници от окупираната палестинска територия“ и „да възстанови щетите, причинени на всички засегнати физически или юридически лица“.

От 1967 г. насам Израел е изградил около 160 селища, в които живеят около 700 000 евреи на Западния бряг и в Източен Йерусалим. Съдът заяви, че селищата „са създадени и се поддържат в нарушение на международното право“, което Израел постоянно оспорва.

Израелският министър-председател заяви тогава, че съдът е взел „лъжливо решение“ и настоя, че „еврейският народ не е окупатор в собствената си земя“.

В резолюцията на Общото събрание от сряда се приветства декларацията на Международния съд. В нея се изисква от Израел „незабавно да прекрати незаконното си присъствие в окупираната палестинска територия… и да направи това не по-късно от 12 месеца“, както и „незабавно да изпълни всички свои правни задължения съгласно международното право“.

Базираното на Западния бряг министерство на външните работи на Палестинската автономия определи приемането му като „ключов и исторически момент за палестинската кауза и международното право“. То подчерта, че подкрепата на почти две трети от държавите – членки на ООН, отразява „световния консенсус, че окупацията трябва да приключи и престъпленията ѝ да бъдат прекратени“, и че „потвърждава неотменимото право на палестинския народ на самоопределение“.

Министерството на външните работи на Израел нарече резолюцията „изопачено решение, което е откъснато от реалността, насърчава тероризма и вреди на шансовете за мир“, като добави:

„Така изглежда циничната международна политика.“

То заяви, че резолюцията „подсилва и укрепва терористичната организация Хамас“ и „изпраща послание, че тероризмът се отплаща и дава резултат от международни резолюции“. Тя също така обвини Палестинската власт, че „провежда кампания, чиято цел не е да разреши конфликта, а да навреди на Израел“, и обеща да отговори.

САЩ, които гласуваха против резолюцията, предупредиха предварително, че текстът е „едностранен“ и „избирателно тълкува същността на становището на МС“.

„Чрез тази резолюция днес не се предлага път напред или надежда. Приемането ѝ няма да спаси живота на палестинците, да върне заложниците у дома, да сложи край на израелските селища или да даде нов тласък на мирния процес“, заяви посланик Линда Томас-Грийнфийлд.

Посланикът на Обединеното кралство Барбара Уудуърд обясни, че Обединеното кралство се е въздържало „не защото не подкрепяме основните констатации в консултативното становище на Международния съд, а по-скоро защото резолюцията не дава достатъчно яснота, за да се постигне ефективно нашата обща цел за мир, основан на договорено решение за две държави“.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments