ООН: Новите лидери на Сирия трябва да спазят обещанията си

Специалния пратеник на ООН Гейр Педерсен коментира, че сирийските граждани изпитват едновременно много надежда и много страх

0
16
Флаг на Сирия
Снимка: Pixabay

Специалния пратеник на ООН Гейр Педерсен заяви, че е жизненоважно новите власти на Сирия да спазят обещанията си за зачитане на правата на всички различни религиозни и етнически групи в страната, предаде „BBC“. Педерсен, който се съгласи да застане пред репортер на медията в Дамаск, каза, че сирийските граждани изпитват едновременно много надежда и много страх. Той призова видни фигури, както в Сирия, така и извън нея, да направят всичко възможно, за да създадат стабилност в страната.

Както е известно, режимът на Башар Асад беше свален преди по-малко от две седмици от бунтовническа коалиция, оглавена от групировката „Хаят Тахрир ал-Шам“, известна по-кратко като ХТШ. По официални данни това е сунитска ислямистка групировка, която твърди, че се е отрекла от джихадисткото си екстремистко минало, след като се е отделила от редиците на терористичната организация „Ал Кайда“ през 2016 г. Въпреки това, ХТШ е обявена за терористична организация от ООН, САЩ, ЕС, Обединеното кралство и други. За да засвидетелства промяната в идеологията, която следва, нейният лидер се отказа от военния си псевдоним Абу Мохамед ал-Джолани и прие отново истинското си име Ахмед ал-Шараа. 

Мюсюлманите сунити са мнозинство в Сирия, която има силни светски традиции. Шараа настоява, че ХТШ е религиозно националистическо движение, готово да толерира присъствието и правата на други групи. По повод на тези изявления Педерсен заяви, че Шараа е казал „много положителни неща“. Според него обаче голям брой сирийци не вярват на лидера на ХТШ, който до 2016 г. вече е имал зад гърба си дълга история като джихадистки екстремист.

„Трябва да бъда честен. Чувам от много сирийци, че си задават въпроси дали това действително ще бъде изпълнено. Те имат своите съмнения,“, коментира Гейр Педерсен. Според него това не е изненадващо, като се има предвид скоростта на промените в страната.

„Ако искаме преходът да успее, той трябва да бъде процес, който е основан на сътрудничество,“, каза още специалният пратеник на ООН.

Що се отнася до съседите на Сирия, Педерсен изтъкна, че действията на Израел след падането на Асад са изключително безотговорни. След войната в Близкия изток през 1967 г. Израел окупира, а по-късно анексира района в южната част на Сирия, известен като Голанските възвишения. Повечето други държави, с изключение на САЩ, смятат Голанските възвишения за неправомерно окупирана земя. Представителят на ООН заяви, че сегашната кампания на Израел за бомбардиране на сирийски военни съоръжения и окупирането на още сирийска земя в демилитаризираната буферна зона на Голанските възвишения и съседните райони представляват опасност за бъдещето на Сирия и тези дейности трябва да бъдат прекратени незабавно.

„Няма причина Израел да окупира нови сирийски територии. Голанските възвишения вече са окупирани. Властите на Израел не се нуждаят от нови земи, които да бъдат окупирани. Следователно, това, което трябва да вземем под внимание, е, че Израел трябва да действа по начин, който не дестабилизира този много, много крехък преходен процес,“, допълни Педерсен.

Той също така призна, че е загрижен за сложната мрежа на властта в Северна Сирия. Турция има утвърдени отношения с ХТШ. Тя разполага с войски в северозападната част на страната, както и с военна организация, известна като „Сирийската национална армия“, съставена от подкрепяни от нея бунтовнически фракции. Откакто Асад беше свален, тя атакува другата сила в северната част на Сирия, ръководеното от кюрди обединение, наречено „Сирийски демократични сили“, което се радва на подкрепа от страна на САЩ.  По повод на това Педерсен подчерта, че е в интерес на Турция да следва определени ключови принципи, заедно с други чуждестранни сили.

В заключение Педерсен заяви, че сирийските жители искат да поемат сами процеса на възстановяване на страната си. Това обаче може да се окаже много трудно, като се имат предвид сътресенията в Близкия изток и склонността на съседите на Сирия и други големи сили да се намесват. По думи на специалния пратеник времето е малко.

„Ако ХТШ спази обещанията си, през следващите няколко седмици и месеци има надежда, че Сирия може да има светло бъдеще, “, каза още той, като предупреди, че ако това не се случи, съществува и опасност от нови размирици и дори гражданска война.

Как ще поправите Германия?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments