ООН предупреждава: Блокадата на Газа може да принуди организацията да намали рязко хуманитарните акции

0
25
Ивицата Газа
Снимка: Pixabay

Днес Агенцията на ООН за палестинските бежанци предупреди, че без незабавни доставки на гориво скоро ще се наложи рязко да съкрати операциите за оказване на помощ в Ивицата Газа, която е блокирана и засегната от опустошителни израелски въздушни удари, откакто бойците на Хамас започнаха нападение срещу Израел преди повече от 2 седмици, пише „Асошиейтед прес“.

Предупреждението бе отправено в момент, когато болниците в Газа се борят да лекуват големи групи ранени с намаляващи ресурси, а здравните служители в управляваната от Хамас територия заявиха, че броят на жертвите нараства, тъй като израелските самолети продължиха да нанасят удари по територията през нощта срещу сряда.

По данни на Министерството на здравеопазването в Газа, където Хамас контролира правителството, въздушните удари са отнели живота на повече от 750 души между вторник и сряда. Данните не дават информация колко от убитите са били бойци. „Асошиейтед прес „не можа да провери независимо броя на загиналите, цитиран от Хамас, който твърди, че събира данни от директорите на болниците“, уточнява изданието.

Израелските военни заявиха, че при ударите им са убити бойци и са унищожени тунели, командни центрове, складове за оръжие и други военни цели, за които обвиняват Хамас, че се крият сред цивилното население на Газа. От началото на конфликта бойците от Газа отправят непрестанни ракетни удари по Израел.

Броят на жертвите, след като предишния ден бяха убити 704 души, е безпрецедентен в продължаващия от десетилетия израелско-палестински конфликт. Още повече човешки жертви може да има, когато Израел започне очакваната сухопътна офанзива, целяща да смаже бойците на Хамас.

ООН твърди, че около 1,4 млн. от 2,3 млн. жители на Газа са вътрешно разселени, а почти 600 000 са настанени в приюти на ООН. Жителите на Газа изпитват недостиг на храна, вода и лекарства, откакто Израел отцепи територията след нападението срещу Южен Израел от страна на Хамас, който се е заклел да унищожи Израел.

През последните дни Израел разреши на малък брой камиони с помощи да преминат границата с Египет, но забрани доставките на гориво, необходимо за захранване на болничните генератори, за да не попадне в ръцете на Хамас.

ООН заяви, че през последните дни е успяла да достави част от помощта в болниците, където се лекуват ранените. Но агенцията на ООН за палестинските бежанци, която е най-големият доставчик на хуманитарни услуги в Газа, заяви, че горивото е на привършване. Длъжностни лица заявиха, че са били принудени да намалят операциите си, тъй като са ограничавали малкото гориво, с което са разполагали. Лили Еспозито, говорител на агенцията, обясни:

„Без гориво нашите камиони не могат да обикалят до по-далечни места в ивицата за разпределение. Ще трябва да вземем решения какви дейности да запазим или не с малко гориво.“

Междувременно повече от половината първични здравни заведения в Газа и около една трета от болниците са спрели да функционират, съобщи Световната здравна организация.

Претовареният болничен персонал се бори за сортиране на случаите, тъй като непрекъснато прииждат нови ранени. Министерството на здравеопазването заяви, че много ранени са положени на земята без дори елементарна медицинска помощ, а други чакат с дни за операции, тъй като има много критични случаи.

Конфликтът заплашва да се разпространи в целия регион, тъй като в сряда израелски въздушни удари нанесоха удари по сирийски военни обекти в южната част на страната, при което според сирийската държавна информационна агенция САНА са загинали осем войници и седем са били ранени.

Израелските военни заявиха в публикация в Х, известен преди като Twitter, че самолетите им са нанесли удари по сирийска военна инфраструктура и минохвъргачни системи в отговор на изстрелване на ракети от Сирия.

През последните дни Израел нанесе няколко удара по Сирия, включително удари, които извадиха от строя летищата в Дамаск и Алепо, в очевиден опит да предотврати доставките на оръжие от Иран за бойните групировки, включително ливанската Хизбула. През последните седмици Израел се сражава с подкрепяната от Иран групировка Хизбула по ливанската граница.

Лидерът на Хизбула Хасан Насрала се срещна в сряда с високопоставени представители на Хамас и „Палестински ислямски джихад“ на първата им среща от началото на войната. Подобна среща би могла да бъде сигнал за координация между групировките, тъй като представителите на Хизбула предупредиха Израел да не предприема сухопътна офанзива в Газа.

Израелският военен говорител контраадмирал Даниел Хагари заяви, че Иран помага на Хамас с разузнавателни данни и чрез „подстрекаване към подстрекателство срещу Израел по целия свят“. Той заяви, че ирански пълномощници действат срещу Израел и от Ирак, Йемен и Ливан.

Министерството на здравеопазването в Газа съобщава, че повече от 6500 палестинци са загинали във войната. Цифрата включва спорния брой жертви от експлозията в болница миналата седмица.

Според израелското правителство боевете са отнели живота на повече от 1400 души в Израел – предимно цивилни, убити по време на първоначалната атака на Хамас. Организацията също така задържа около 222 души, които е заловила и върнала в Газа.

Премиерът на Катар, който посредничи за освобождаването на четирима от заложниците, заяви, че се надява на още пробиви. Шейх Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани заяви:

„Преговорите все още продължават и във всеки един момент мисля, че ако успеем да се разберем между двете страни, вероятно скоро ще видим някакъв пробив, надявам се.“

Цахи Ханегби, ръководител на израелския Съвет за национална сигурност, приветства помощта на Катар в публикация в X, известен преди като Twitter. Израелските похвали за емирството от Персийския залив, което е финансов поддръжник на ивицата Газа, са рядкост.

Сражения избухнаха и на Западния бряг, където се наблюдава сериозен скок на насилието.

Бойци от „Ислямски джихад“ заявиха, че са се сражавали с израелските сили в Дженин през нощта. Палестинското министерство на здравеопазването на Западния бряг съобщи, че Израел е убил четирима палестинци в Дженин, включително 15-годишно момче, и още двама в други градове. С това общият брой на убитите в окупирания Западен бряг от 7 октомври насам достигна 102 души.

В централната и южната част на Ивицата Газа, където Израел е казал на цивилните да се подслонят, имаше множество сцени на спасители, които изваждаха мъртви и ранени от големи купчини отломки от срутени сгради. Графични снимки и видеоклипове, заснети от „Асошиейтед прес“, показват как спасители извличат тела на деца от множество руини.

Баща коленичи на пода на болницата „Ал-Акса“ в Дейр ал-Бала до телата на три мъртви деца, завити в окървавени чаршафи. По-късно в близката морга работниците се молеха за 24 мъртви, увити в чували за трупове, някои от които бяха с размерите на малки деца.

В няколко случая срутените върху жителите сгради убиват десетки хора наведнъж, разказват свидетели. Две семейства са загубили 47 членове в сринат със земята дом в Рафах, съобщи Министерството на здравеопазването.

В град Газа най-малко 19 души са загинали при въздушен удар по къщата на семейство Бахлул, според оцелели, които твърдят, че десетки други са останали погребани. Краката на мъртва жена и на друг човек, и двамата все още наполовина погребани, висяха от отломките, където работниците копаеха през пръстта, бетона и арматурата.

Във вторник израелският външен министър Ели Коен заяви пред Съвета за сигурност на ООН, че пропорционалният отговор на нападението от 7 октомври е „пълното унищожаване“ на бойците. Той призна:

„Унищожаването на Хамас не е само право на Израел. Това е и наш дълг.“

В сряда посланикът на Израел в ООН Гилад Ердан заяви, че страната му ще спре да издава визи на персонала на ООН, след като генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че нападението на Хамас „не се е случило във вакуум“. Не стана ясно какво ще означава това действие, ако бъде последвано, за хуманитарния персонал на ООН, работещ в Газа и на Западния бряг.

„Време е да им дадем урок“, предупреди Ердан пред Армейското радио, като обвини ръководителя на ООН, че оправдава клането.

Ръководителят на ООН заяви пред Съвета за сигурност във вторник, че „палестинският народ е бил подложен на 56 години задушаваща окупация“. Гутериш заяви също, че „оплакванията на палестинския народ не могат да оправдаят ужасяващите атаки на Хамас. И тези ужасяващи нападения не могат да оправдаят колективното наказание на палестинския народ“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments