ООН призова за прекратяване на огъня в Газа по време на свещения месец Рамазан

0
33
ООН
Снимка: Pixabay

По-рано днес Съветът за сигурност на ООН призова за прекратяване на огъня под формата на резолюция на територията на Ивицата Газа по време на свещения за мюсюлманите месец Рамазан, предаде „Associated Press“.

Съединените щати се въздържаха от гласуване по резолюцията, която също така съдържа искане за освобождаването на всички заложници, взети в плен по време на изненадващата атака на „Хамас“ на 7 октомври в Южен Израел. Гласуването беше осъществено, след като в петък Русия и Китай наложиха вето на спонсорирана от САЩ резолюция, която предвиждаше да подкрепи „незабавно и трайно прекратяване на огъня“ в конфликта между Израел и „Хамас“.

От САЩ предупредиха, че одобрената днес резолюция може да навреди на преговорите за прекратяване на военните действия, водени с посредничеството на САЩ, Египет и Катар, което пък на свой ред увеличава перспективата за ново вето, този път от страна на Америка.

Резолюцията, предложена от 10-те избрани членове на Съвета, е подкрепена от Русия и Китай, както и от Групата на 22-те арабски държави в ООН. В изявление, публикувано в петък вечерта от Групата на 22-те арабски държави в ООН, беше отправен призив към всички 15 членове на Съвета „да действат единно и спешно“ и да гласуват в подкрепа на резолюцията, „за да се спре кръвопролитието, да се запази човешкият живот и да се предотвратят по-нататъшни страдания и разрушения“.

Тъй като Рамазан приключва следващия месец, искането за прекратяване на огъня ще трае само две седмици, въпреки че в проекта се казва, че паузата във военните действия трябва да доведе до „трайно и устойчиво прекратяване на огъня“. От началото на войната насам Съветът за сигурност прие две резолюции относно влошаването на хуманитарната ситуация в Газа, но в нито една от тях не се призовава за окончателно прекратяване на огъня.

По данни на Министерството на здравеопазването на Газа над 32 000 палестинци в Газа са загинали по време на военните действия. Ведомството не уточнява дали се касае за цивилни или  военни, но твърди, че жените и децата съставляват две трети от загиналите. Понастоящем Газа е изправена и пред тежка хуманитарна криза, като в доклад на международен орган по въпросите, свързани с продоволствената сигурност, публикуван на 18 март, се предупреждава, че „гладът е неизбежен“ в северната част на Газа, както и че ескалацията на войната може да доведе до крайна форма на глад, която ще засегне половината от населението на територията.

Посланичката на САЩ Линда Томас-Грийнфийлд заяви пред Съвета в петък, че текстът на резолюцията „не подкрепя чувствителната дипломация в региона“. Тя дори подчерта, това всъщност може да даде на „Хамас“ извинение да се оттегли от по-мащабните преговори.

„Не бива да продължаваме напред с резолюция, която застрашава текущите преговори,“, каза още Линда Томас-Грийнфийлд и предупреди, че ако дипломацията не бъде подкрепена, може отново да се стигне до задънена улица.

Резолюцията отразява промяната в позицията на САЩ, които се оказаха в противоречие с голяма част от света, тъй като дори съюзниците на Израел настояват за безусловно прекратяване на бойните действия. В предишни резолюции САЩ тясно преплитаха призивите за прекратяване на огъня с исканията за освобождаване на израелските заложници в Газа. Тази резолюция, използвайки формулировка, която би могла да бъде разтълкувана многозначно, продължава да свързва двата въпроса, но не толкова категорично.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments