Организацията на обединените нации (ООН) призовава за отпускане на рекордните 10,3 милиарда щатски долара за борба с пандемията от коронавирус, бележейки най-големия призив за средства в историята на организацията, съобщава “BBC”. По данни на ООН заразата от COVID-19 може да заплаши с гладна смърт до 265 милиона души до края на годината. Средствата са предназначени предимно за силно уязвими страни с ниски доходи.
…
ООН предупреди, че ако светът не съумее да реагира сега, десетилетия на развитие могат да бъдат загубени. Първоначалният призив за средства при появата на пандемията от коронавирус през месец март бе за 2 милиарда долара. Пандемията от COVID-19 има най-тежки последици за най-бедните региона на света, предава кореспондентката на “BBC” от Женева Иможен Фолкс.
Новият призив за средства може и да е рекорден, смята ООН, но припомня, че развитите нации пренебрегнаха финансовите правила, за да защитят собствените си икономики и сега трябва да направят същото за по-бедните народи. В случай че призивът бъде пренебрегнат, предупреждават Обединените нации, светът ще се изправи пред низ от кризи, а милиони ще бъдат заплашени от гладна смърт.
Милиони имигранти загубиха поминъка си по време на ограничителните мерки и нямат възможност да изпращат средства обратно в родните си страни. Същевременно програмите за детска ваксинация са замразени, а страни, които вече в продължение на години са разкъсвани от военни конфликти нямат нужните ресурси да овладеят COVID-19. В Йемен една четвърт от заразените пациенти с коронавирус са починали, което е пет пъти над средната стойност в света.
Призивът на ООН бе отправен, след като великобританският Съвет по извънредните ситуации и бедствията (DEC) също апелира за отпускането на средства в защита на най-уязвимите. Четиринадесет дарителски организации, сред които и “Oxfam”, “Christian Aid”, “Islamic Relief” и великобританският Червен кръст, отправиха съвместен призив към британската общественост за набирането на средства.
Към момента има над 13 милиона потвърдени случая на COVID-19 в световен мащаб, като загиналите са близо 600 000 души.