
От втория мандат на преизбрания лидер на САЩ Доналд Тръмп стана ясно едно, а именно че, светът все още може да работи заедно в борбата с екологичния колапс, предаде „Politico“.
След три дни на мъчителни преговори сред членовете на Организацията на обединените нации (ООН) в Рим, късно вчера световните лидери постигнаха споразумение за увеличаване на глобалното финансиране в областта на биоразнообразието, което включва планове за създаване на нов фонд – стремеж, който претърпяваше неуспех от години насам. Това определено не е мащабното споразумение за финансиране, за което се бореха много от по-бедните нации, но компромисът доказа, че страните все още могат да преодолеят различията си и да работят съвместно в името на опазването на планетата, въпреки разпадащия се световен ред и драматичното отстъпление на САЩ от международната зелена дипломация и чуждестранната помощ.
Министърът на околната среда на Колумбия Сусана Мухамад, която ръководеше преговорите като председател на COP16, почти се разплака, когато срещата приключи окончателно рано тази сутрин, размишлявайки за трудния път, който е довел лидерите дотук. Тя заяви, че споразумението е „светлината, която все още обединява нациите в тези мрачни времена в един по-фрагментиран и конфликтен свят“.
Мухамад даде висока оценка на сделката, която по нейни думи ще изгради стабилна основа на „Глобалната рамка за биологичното разнообразие от Кунмин – Монреал“. В това споразумение, договорено през 2022 г., бяха поставени цели за опазване на поне 30 % от земните и морските площи и за увеличаване на финансирането за биоразнообразието до 200 млрд. долара годишно до 2030 г.
Учените отдавна предупреждават за сериозните последици от загубата на биологично разнообразие върху производството на храни и голям брой икономически дейности, както и за необходимостта от спешни действия за промяна на негативната тенденция, според която към днешна дата близо 1 милион вида са застрашени от изчезване.
Сблъсък
По време на тридневната среща представители на африканските и други развиващи се държави, и по-специално малките островни държави, се изправиха лице в лице с богатите държави относно противоречията, свързани със стратегията за драстично увеличаване на средствата, предназначени за опазване на биоразнообразието.
Европейските страни настояха за полагане на повече усилия за разширяване на потенциалните източници на тези средства, като например частния сектор или реформата, касаеща субсидиите за финансиране на опазването на околната среда. В отговор на това развиващите се страни продължиха да настояват за създаването на нов финансов механизъм, който да улесни достъпа до финансовите средства, като изтъкнаха, че съществуващият Глобален екологичен фонд не се справя напълно с работата си.
Андреас Биелланд Ериксен, министър на околната среда на Норвегия, обясни, че въпросът за нов фонд е особено поляризиращ, тъй като двоичните въпроси, особено в международните преговори, винаги са много трудни за решаване. Той също така сподели пред „Politico“, че страните, които даряват безвъзмездно средства, са признали общото чувство за спешност, че трябва да се действа бързо, за да се увеличи финансирането и да се постигнат целите, въпреки по-трудната икономическа среда.
Членовете на групата БРИКС, съставена от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, изиграха централна роля в хода на преговорите в пленарната зала и дискусиите, проведени при закрити врата. Те също така засилиха исканията на африканските представители, като демонстрираха подкрепата си като изявени съюзници. В последния ден Бразилия дори внесе предложение, като идеята беше това да се превърне в основа на окончателния компромис. Един от преговарящите, който пожела анонимност, за да говори пред медията, разкри, че преговорите са били „разочароващи“ за някои от присъстващите, тъй като първият компромис на колумбийското председателство е клонял твърде много към позицията на богатите държави, но бразилското предложение е допринесло за възстановяване на баланса. САЩ, които така и не ратифицираха договора, не участваха в преговорите и дори не присъстваха в залата като наблюдатели.
В крайна сметка висш служител на ЕС заяви, че Европейският съюз все пак е много доволен от постигнатото споразумение, тъй като то отлага необходимостта от незабавно създаване на нов фонд, който беше обект на остри противоречия. Европейските лидери също така заявиха, че положителният резултат е станал възможен благодарение на близкия диалог със страните от БРИКС.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм