ООН: Светът е далеч от целта за справяне с изменението на климата

Организацията цитира нови данни, които показват, че затоплящите газове се натрупват по-бързо, отколкото когато и да било в историята на човечеството

0
27
Климатични промени
Климатични промени. Снимка: Pixabay

Глобалните усилия за справяне с изменението на климата са в огромна степен встрани от целта, твърди ООН. Организацията цитира нови данни, които показват, че затоплящите газове се натрупват по-бързо, отколкото когато и да било в историята на човечеството, пише „BBC“.

Анализът на ООН показва, че настоящите национални планове за ограничаване на въглеродните емисии едва ли ще доведат до намаляване на замърсяването до 2030 г., а усилията да се задържи затоплянето под 1,5 градуса по Целзий през този век ще останат без резултат.

Актуализацията идва в момент, когато отделен доклад показва, че парниковите газове са се увеличили с над 11% през последните две десетилетия, като през 2023 г. концентрацията им в атмосферата ще нарасне рязко. Изследователите също така са обезпокоени, че горите губят способността си да поглъщат въглерод, което може да допринесе за рекордните нива на затопляне в атмосферата.

Агенцията на ООН по изменение на климата, която е натоварена с решаването на този проблем, извърши анализ на плановете за намаляване на въглеродните емисии, представени от близо 200 държави.

ООН иска да види какъв е напредъкът в намаляването на емисиите, които заплашват да повишат глобалните температури значително над 1,5 градуса по Цлезий през този век – ниво, над което според учените ще настъпят изключително вредни последици.

В момента, когато плановете се сумират, те показват, че емисиите вероятно ще намалеят само с 2,6% до 2030 г. в сравнение с 2019 г. Това е далеч от намалението от 43%, което според учените ще е необходимо до края на това десетилетие, за да може светът да се справи с постигането на нулеви нетни въглеродни емисии до 2050 г.

„Констатациите в доклада са стряскащи, но не и изненадващи“, заяви Саймън Стийл, изпълнителен секретар на ООН по въпросите на изменението на климата. Той допълеа:

„Настоящите национални планове за климата са много по-слаби от това, което е необходимо, за да се спре глобалното затопляне да осакати всяка икономика и да разруши милиарди животи и поминък във всяка страна.“

ООН казва, че от страните се очаква да представят нови, по-силни планове до пролетта на следващата година – дискусиите за увеличаване на амбицията на тези усилия ще бъдат основна тема, когато световните лидери се съберат на следващата конференция на ООН за климата COP29, която ще се проведе в Азербайджан следващия месец.

Обратна връзка за горите

В допълнение към опасенията относно начина, по който светът се справя с изменението на климата, Световната метеорологична организация (СМО) съобщава, че концентрацията на парникови газове е достигнала рекордно високи стойности през 2023 г.

Повишението през миналата година е било по-високо от предходните 12 месеца, което се дължи на рекордните пожари в Канада и настъпването на метеорологичното явление Ел Ниньо – всичко това се добавя към продължаващите емисии от изкопаеми горива. Но учените от СМО твърдят също така, че са забелязали някои доказателства, че със затоплянето на света дърветата не са в състояние да поглъщат същото ниво на CO2, както някога. Данните сочат, че югоизточната част на Амазония вече се е превърнала от поглъщач на въглерод в източник. д-р Оксана Тарасова от СМО изтъква:

„В Амазония обезлесяването означава, че губите гората.“

Тя обяснява:

„Тогава температурата започва да се повишава, след което се променя моделът на циркулация на въздуха. Има по-малко валежи, по-малко поглъщане на CO2, което означава, че повече CO2 остава в атмосферата“.

Амазония е един от примерите за това, което учените наричат климатична обратна връзка – когато повишаването на температурата може да въздейства върху природните системи, за да засили причините за затоплянето. Така че ако горите и океаните станат по-малко способни да поглъщат CO2, глобалното затопляне може да се ускори по-бързо.

„Ние виждаме някои ясни сигнали. Не можем да кажем, че това е 100% климатична обратна връзка, тъй като има значителна променливост заради метеорологичните явления Ел Ниньо и Ла Ниня, но виждаме, че нещо се случва в системата“, каза Оксана Тарасова.

СМО твърди, че за последен път Земята е имала подобна концентрация на въглерод в атмосферата преди 3-5 милиона години – когато средните температури са били с 2-3 градуса по-високи от сегашните, а морското равнище е било с 10-20 метра по-високо.

Най-много изборни нарушения е имало в София и Бургас

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments