Около 2,3 милиона деца в северната част на Тигрей в Етиопия са откъснати от хуманитарна помощ заради продължаващото насилието, предупреди ООН, пише “BBC”. Агенцията за деца на световната организация Уницеф заяви:
“Защитата на тези деца, много от които са бежанци и вътрешно разселени … трябва да бъде приоритет.”
Въпреки сделките с етиопското правителство, хуманитарните агенции казват, че им е отказан достъп до Тиграй. Правителствените сили се борят с бойци тигрейци от 4 ноември. Правителството казва, че контролира региона и конфликтът е приключил. Народният освободителен фронт на Тигрей (TPLF) обаче казва, че все още се бори на различни фронтове.
Смята се, че стотици, дори хиляди хора са били убити в конфликта, докато около 50 000 са избягали в съседен Судан. В изявление Уницеф казва:
“Колкото по-дълъг е достъпът до децата, толкова по-лошо ще стане тяхното положение като доставки на храна, включително готова за употреба терапевтична храна за лечение на недохранване на деца, лекарства, вода, гориво и други консумативи неща се изчерпват.”
В него се добавя:
“Призоваваме за спешен, устойчив, безусловен и безпристрастен хуманитарен достъп до всички нуждаещи се семейства, където и да се намират.”
Нито етиопското правителство, нито TPLF са коментирали въпроса.
За какво е конфликтът?
Конфликтът ескалира през ноември, когато етиопският премиер Абий Ахмед нареди военна офанзива срещу регионалните сили в Тигрей. Той каза, че е направил това в отговор на атака срещу военна база, в която се намират правителствени войски в Тигрей. Ескалацията дойде след месеци на вражда между правителството на Абий и лидерите на TPLF – доминиращата политическа партия в региона.
В продължение на почти три десетилетия партията беше в центъра на властта, преди да бъде отстранена, след като Абий встъпи в длъжност през 2018 г. вследствие на антиправителствени протести.