Железопътен мост в Пловдив може да се срути и да остави район „Тракия“ без вода, съобщават от „Plovdiv24.bg“. Съоръжението е разположено на източнообходния път на Пловдив.
За ситуацията с моста стана ясно на среща в Областната управа на Пловдив, на която се коментираше състоянието на речните легла и отводните канали в Пловдивския регион. Инициатор на събитието бе заместник-кметът по обществения ред Йордан Ставрев, а на нея присъстваха областният управител Дани Каназирева, районните кметове, ресорните заместник-кметове, представители на РИОСВ, пожарната, Басейнова дирекция и други.
Мостът има проблем с основите, а стигне ли се до по-високи води може да падне и да затапи река Марица. Големият проблем е, че по цялата дължина на моста има захранващ водопровод от „Изток 2“.
Каназирева сподели, че ако мостът падне, водопроводът ще се скъса и район „Тракия“ ще се окаже без вода. Тя допълни, че „ВиК“ е осигурило финансиране за преместване на водопровода, за да може да мостът да се ремонтира или смени.
От думите ѝ стават ясни още няколко проблема, чието решаване е наложително:
1. Река Първенецка не е чистена от 20-30 години. По-високи води може да предизвикат големи наводнения в региона. От реката се пълни и Гребният канал. Има изградена система с 3 бетонни прага. Дъното на Първенецка в тази зона е станало двойно по-голямо, поради което пропускливостта е намаляла. Трябва да се състави проект за подвижно съоръжение, което да може да се затваря и отваря, за да се пълни Гребната.
2. Предпазната стена в района на „Столипиново“ е влязла в реката, като коритото е намаляло повече от два пъти – от 170 м на 80 м. По този начин пропускливостта се влошава, а водата отново се връща към града. Това е и една от причините, които доведоха до наводненията през 2005 година. Трябва да се подобри пропускливостта на реката.
3. Трябва да се състави проект и да бъдат изградени съоръжения за дъждоотлив, които да водят дъждовните води директно в река Марица. Това би подобрило канализация при по-проливни дъждове. Такова решение би предпазило партерните етажи и избите на хората от наводнения.
4. Нуждата от почистване на река Марица. Според Закона за водите, в града има комисия, която прави огледи на реката всеки месец. На ОП „Градини и паркове“ бива отпускано финансиране за почистването на реката, което за 2018 г. възлиза на 30 хиляди лева. С тези дела се занимават шестима души, чиято най-честа работа е да режат поникналата растителност и косят тревата. Стените на речното корито имат нужда от укрепване. Нужно е и да се изгради предпазна стена в района около Окръжна болница и езиковите гимназии.