Когато президентът на САЩ Доналд Тръмп заеме в събота вечерта подиума в град Тълса, щата Оклахома, по време на предстоящия си първи митинг от последните три месеца ситуацията ще е добре познатата: големи струпвания на пламенни поддръжници с тениски и шапки, гласящи “Да запазим Америка велика”, предава “Reuters”. Обаче реалността извън 20 000-та зала в Тълса е коренно променена от пандемията от коронавируса, икономическия срив и вълните от протести срещу полицейското насилие и расовата несправедливост – трио, което подкопа подкрепата на Тръмп едва няколко месеца преди изборите от 3-ти ноември.
Съветниците от предизборния щаб на Тръмп смятат, че митингът ще възроди електората на президента и ще демонстрира ентусиазма за неговото преизбиране в момент, когато редица национални и щатски проучвания сочат, че държавният глава изостава зад очаквания си бъдещ демократически опонент Джо Байдън.
Обаче дори и някои републиканци се опасяват, че непредвидимата реторика и безпардонно отношение на Тръмп към консервативния си електорат може да изглежда неадекватно на фона на променилото се обществено настроение и социалните трусове от убийството от изминалия месец на афроамериканеца Джордж Флойд – невъоръжен 46-годишен мъж, който почина по време на арест в Минеаполис.
“Начина му на поведение и посланията му няма да се променят, но светът вече се промени. Не знам дали ще успее да достигне до хора, които наистина да ги е грижа какво има да каже”, коментира Ейми Кох – републикански стратег от Минесота – щатът който се превърна в тежка изборна битка, която Тръмп загуби на косъм през 2016, а сега се надява да спечели.
Местната управа на Тълса се опасява, че митингът може да се превърне в повод за евентуални сблъсъци между поддръжници на Тръмп и демонстранти, които може да се опитат да осуетят събитието, обвинявайки републиканският президент, че се е провалил в адресирането на проблема с расовото неравенство и полицейското насилие срещу афроамериканската част от обществото. Тръмп се установи като президент на “законност и ред”, като организира военен отговор срещу протестите в страната, като призова щатите да сложат край на размириците.
Гражданите също така се опасяват от идеята за най-голямото обществено събиране на затворено пространство в САЩ от началото на пандемията от коронавируса през март, предвид че в Оклахома, както и в редица други щати, се наблюдава нов ръст в новите заболели от COVID-19.
Първоначално Тръмп планира митингът в Тълса да се състои в петък, 19 юни – празник, бележещ слагането на края на робството в САЩ през 1865 г. Неочаквано обаче той промени датата за събота, 20 юни, след последвала остра обществена критика срещу провеждането на подобно събитие по време на празника и то на място, където през 1921 г. се е състояло най-кървавото расово клане в историята на САЩ.
Алиса Андрюс, председателка на Демократическата партия в Оклахома, споделя, че поддръжници на партията неуморно се интересуват от евентуални протести срещу Тръмп. Смяната на датата не е успяла да потуши напрежението, а хората продължават да искат да му се противопоставят, добавя тя. Според нея предстоят подобни шествия, като към момента се планират. Тя добави още, че всички евентуални протести срещу Тръмп ще се състоят на открито, а не в залата в Тълса. Евентуални сблъсъци притесняват и управници като градската съветничка в Тълса Ванеса Хол-Харпър.
“Опасявам се за сигурността на нашата общност”, обяви Хол-Харпър, чийто съпруг е полицейски служител.
Неправителствена организация от граждани и бизнеси призова за временно съдебно разпореждане срещу компанията, която управлява залата в града, с аргумента, че митингът представлява “смъртоносен риск” за общността, става ясно от гражданския иск, подаден в съда в Тълса. Съдия обаче е отхвърлил молбата във вторник, сочат записките на съда.
Един милион билета
От предизборния щаб на Тръмп обявиха, че над 1 милион души са заявили билет за митинга в “BOK” центъра в Тълса. Това ще е първото събитие в залата от последните няколко месеца.
“Очевидно е, че кампанията цели събитието да е мащабно, а хората са ангажирани с предотвратяването на всякакви евентуални проблеми”, коментира един от съветниците на Тръмп, позовавайки се на анонимност.
“Технически това е ново начало за предизборната кампания на Тръмп за 2020”.
Здравните власти обаче се опасяват от толкова мащабно събрание на хора на затворено пространство, особено предвид че защитните маски не са задължителни, което може да доведе до “супер разпространение” на вируса, който зарази над 2,1 милиона души в Съединените щати и погуби над 116 000 души, превръщайки САЩ в страната с най-много жертви.
Десетки лидери на афроамерикански сдружения, активисти и министри, които бяха интервюирани от “Reuters” по-рано тази седмица, обявиха, че се опасяват и конкретно за служителите в залата, голяма част от които са възрастни чернокожи граждани – демографската група, която здравните експерти предупреждават, че е най-уязвима за вируса.
“Смятам, че президентският митинг в Тълса превръща заплахата от коронавируса в още по-реална и притеснителна”, коментира преподобният Рей Оуенс от митрополитска баптистка църква в Тълса.
Съветниците на Тръмп спорят, че либералите не са в позиция да критикуват митинга на президента предвид скорошните масови протести в САЩ. От щабa на президента възнамеряват да раздават предпазни маски и дезинфектант за ръце на поддръжниците си преди влизане в залата, въпреки че спазването на социална дистанция и носенето на маски не са задължителни.