Преди известно време до „Организация за закрила на българските граждани“ /ОЗБГ/ беше изпратен сигнал за поставена рибарска мрежа в Черно море в непосредствена близост до брега. Мрежата била около 200 метра дълга с ширина около 1,5 м. Била е поставена пред Чайкина скала в Ахтопол. Разпъната на това място мрежата създава предпоставка за злополука с плавателно средство или с човек, който е решил да влезе в морето.
За щастие е нямало инцидент, но друг човек не е имал този късмет и се е удавил. Това се случва на 25 август 2023 г. в Несебър. Младият мъж е бил употребил алкохол, скача в морето, но се оплита в рибарска мрежа и се дави. Тук мрежата е била поставена в непосредствена близост до кейова стена.
За да се спасят човешки животи, но и да не окаже пагубно влияние върху рибарския бизнес, са нужни промени в закони, наредби и заповеди. С промените ще се регламентира разполагането на рибарски мрежи, което не трябва да е в близост до брега, не трябва да е до пристанища, до устието на реки и т.н.
В Закона за рибарството и аквакултурите /ЗРА/ и в актуалната заповед на министъра на земеделието и храните с номер РД 09-89/03.02.2022 г. е упоменато при какви условия се извършва и стопанският риболов /риболов с рибарски мрежи/, както и къде може/не може да се риболува с мрежи.
Необходимо е да се обединят отговорните институции и да се направи карта на колко метра от брега е забранено да се поставят мрежи, на какво разстояние от пристанища и лодкостоянки да не се разполагат мрежи, в кои зони, където има плажуващи, водни атракциони и други подобни, също да не се поставят мрежи, в близост до фарове и светещи навигационни знаци да не се разпъват мрежи и т.н. Също така в картата да бъдат отбелязани и местата, където могат да се разпъват рибарските мрежи. Всичко това да бъде отбелязано с точни джипиес координати и добре описано, за да не се тълкува многозначно. Тази карта да е валидна целогодишно и ако е необходимо да се вкара в закона или в наредба, а не да е под формата на заповед на министър.
ОЗБГ ще отправи предложение и ще съдейства за точното регламентиране на местата, където ще може и където ще е забранено да се поставят рибарски мрежи. Това ще предотврати инциденти, респективно повече животи ще бъдат спасени.
Алоууу къ ги пускате тез статии не мислите ли за поддръжниците си??? Таляна на Георги Пейчев (таткуту на Емил Пейчев и пръв съратник на Бачийски) ще изгори и той покрай таквиз статии. Има една странджанска приказка: „Олът гъ риел пръстъ фърлял върхУ си!“. Ваща работа същата! Нещастници.