Оплаквания на служители на СЗО, имейли за расизъм и злоупотреби в Азия

0
24
СЗО.
СЗО. Снимка: Пиксабей

Настоящи и бивши служители обвиниха висшия директор на Световната здравна организация /СЗО/ в Западния Тихи океан в расистко, неетично и обидно поведение, което подкопава усилията на здравната агенция на ООН за ограничаване на пандемията на коронавирус, предава „Асошиейтед прес“.

Твърденията бяха изложени във вътрешна жалба, подадена през октомври и отново в имейл миналата седмица, изпратен от неидентифициран „загрижен персонал на СЗО“ до висшето ръководство и изпълнителния съвет и получен от „Асошиейтед прес“. Двама от авторите казаха, че повече от 30 служители са участвали в написването му и че отразява опита на повече от 50 души.

Вътрешната жалба и имейлът описват „токсична атмосфера“ с „култура на системен тормоз и публични подигравки“ в централата на СЗО в Западния Тихи океан в Манила, водена от д-р Такеши Касай, директор на огромен регион, който включва Китай и родната му страна на Япония. Изданието също така се сдоби със записани фрагменти от срещи, на които Касай се чува да прави унизителни забележки относно служителите си въз основа на националност. Единадесет бивши или настоящи служители на СЗО, които са работили за Касаи, казаха пред „Асошиейтед прес“, че често използва расистки език.

Служители, които не се идентифицираха пред СЗО „от страх от отмъщение“, написаха в имейла, че авторитарният стил на Касай е довел до напускането на повече от 55 ключови служители през последната година и половина, повечето от които не са били сменени . Това доведе до липса на разбиране и участие със страните членки, което „значително допринесе“ за нарастването на случаите в много страни в региона, казаха те. Други служители на СЗО обаче посочиха, че скокове в случаите на COVID се дължат на множество причини, включително собствените ресурси на страните и времето на техните национални усилия.

Жалбата и съобщението също така обвиняват Касай в неправилно споделяне на потенциално чувствителна информация за ваксините с Япония, една от 37-те държави в региона, който ръководи. В имейл до „Асошиейтед прес“ Касай отрече обвиненията в расизъм и неетично поведение. Той каза, че след като получи имейла миналата седмица, веднага е предприел стъпки за комуникация с целия си персонал.

„Искам много от себе си и от нашия персонал“, каза той и допълни:

„Това беше особено така по време на реакцията на COVID-19. Но това не трябва да води до това, че хората се чувстват неуважавани.

Касай каза, че е решен да направи промени, които да осигурят „положителна работна среда“ за целия персонал на СЗО в региона. Вътрешно съобщение на СЗО, видяно от изданието, обаче показва, че на среща миналата седмица Касай нареди на всички свои висши директори и представители на страната да „отхвърлят“ обвиненията, отправени в имейла, и да го „подкрепят напълно“.

Сред най-унизителните твърдения е, че Касай е направил „расистки и унизителни забележки към служители от определени националности“. Във вътрешната жалба, подадена до СЗО, се твърди, че Касаи веднъж агресивно разпита филипински служител по време на среща за коронавирус, казвайки:

„Колко хора в Тихия океан сте убили досега и колко още искате да убиете допълнително? В жалбата се казва, че след това той попита „дали тя не е в състояние да представи добри презентации, защото е филипинка.

Няколко служители на СЗО, присъстващи, когато бяха направени изявленията, потвърдиха пред изданието, че регионалният директор е направил множество расистки коментари на срещи, които са засегнали хора от страни, сред които Китай, Филипините и Малайзия. Те казаха, че тормозените служители понякога били докарани до сълзи. В имейла се казва също, че Касай е обвинил нарастването на случаите на COVID в някои страни на тяхната „липса на капацитет поради тяхната по-ниска култура, раса и социално-икономическо ниво“. Трима служители на СЗО, които бяха част от екипа на агенцията за реагиране на коронавируса в Азия, казаха пред „Асошиейтед прес“, че Касай многократно казвал на срещи, че отговорът на COVID е възпрепятстван от „липсата на достатъчно образовани хора в Тихия океан“. Касай отхвърли обвиненията, че някога е използвал расистки език. Той е категоричен:

„Вярно е, че бях твърд към персонала, но отхвърлям предположението, че съм насочвал персонал от всяка конкретна националност.

Расизмът противоречи на всички принципи и ценности, които държа на мен като личност… Вярвам дълбоко и искрено в мисията на СЗО да служи на всички страни и хора.“

Твърденията допълват редица вътрешни протести от страна на персонала на СЗО относно управлението на пандемията от страна на агенцията през последните две години, включително частни оплаквания от забавеното споделяне на информация от Китай, докато публично хвалят правителството. В жалбата си служителите на СЗО предупредиха Касай, че „не смееше да критикува китайските власти“ и не разкри какво се е случило по време на пътуване до Пекин, за да се срещне с президента Си Дзинпин, малко след като коронавирусът беше идентифициран в Ухан. Служителите написаха:

„Молим за вашата спешна намеса, за да отговорим на нашите сериозни опасения…което се отразява негативно върху представянето на СЗО в подкрепа (държавите) в региона и способността на СЗО да функционира като ефективна организация за обществено здраве, особено по време на пандемията COVID-19.“

Касай е японски лекар, който започва кариерата си в системата на общественото здравеопазване на страната си, преди да се премести в СЗО, където работи повече от 15 години. На него се приписва развитието на реакцията на региона към възникващите огнища след епидемията от ТОРС през 2003 г. Лорънс Гостин, директор на Центъра за сътрудничество на СЗО по право на общественото здраве и правата на човека към Джорджтаунския университет, каза, че е в контакт с много хора в офиса в Западния Тихи океан и знае, че се чувстват очукани по време на пандемията. Гостин заяви:

“Д-р Касай влезе в длъжност с добра репутация, като сравнително силен лидер в общественото здравеопазване с подкрепата на страната си. Но не бях изненадан да чуя тези твърдения.

Гостин каза, че расизмът в офис на СЗО в центъра на пандемията би бил „безсъвестен“ и че твърденията накърняват доверието и капацитета на СЗО да направи необходимото по време на пандемията. Той подчерта:

„Ако някога сте имали нужда от СЗО и нейните ключови регионални офиси да действат с един глас, с една цел и с голяма енергия, това би било сега. И фактът, че персоналът е толкова деморализиран, чувства се толкова победен, толкова унизен и моралът е толкова нисък, че наранява реакцията на пандемията в региона.

В имейла служителите обвиниха Касай, че не спазва собствените насоки на СЗО по време на пандемията чрез принудително връщане в офиса и пътувания по време на строгото блокиране в Манила. Във вътрешен имейл до персонала от 1 април 2020 г. той каза, че трима души от екипа на Манила са имали COVID, но е казал: Трябва да останем функционални…. Това означаваше да запазим нашите национални офиси и регионалния офис отворени до известно ниво“. Някои служители бяха загрижени, че части от съветите – включително обединяване на автомобили с друг персонал и продължаване на споделянето на бюрата – могат да ги изложат на по-висок риск от заразяване с COVID-19.

Служителите на СЗО също така твърдят, че Касай е злоупотребил с позицията си, за да помогне на японското правителство при планирането на ваксинация срещу COVID-19, като е предоставил поверителни данни. Много страни очакват СЗО да не споделя подробности по чувствителни въпроси като честотата на заболяването или ваксинацията, освен ако те не са изрично съгласни. Учен от СЗО, който е работил върху ваксинацията срещу COVID-19 в Азия, каза пред Асошиейтед прес“, че Касай е споделил данни с Япония, за да може правителството да реши как да дари дози на своите регионални съседи за политическо предимство. Служителят, който поиска да не бъде идентифициран поради страх от отмъщение, каза, че Касай също е оказал натиск върху персонала на СЗО да даде приоритет на даренията на ваксини от COVAX от Япония пред подкрепяните от ООН усилия.

В отговора си към изданието Касай оспори, че някога е споделял неподходящо информация с Япония. Той казва:

„В нито един момент не съм притискал персонала да улеснява даренията от Япония, а камо ли от COVAX. Огромното мнозинство от даренията на ваксини от Япония за други страни в Западния Тихоокеански регион са били чрез програмата COVAX.“

Япония е дарила около 2,5 милиона дози ваксини срещу заразата на страни в региона на СЗО в Западния Тихи океан чрез COVAX от юни, според данни този месец от нейното Министерство на външните работи. За разлика от това, Япония е дарила над 11 милиона дози двустранно за същия период на страни, включително Виетнам, Малайзия и Филипините.

СЗО се е занимавала с вътрешни жалби от служители за твърдения за системен расизъм, сексизъм и други проблеми и преди; неговият генерален директор Тедрос Аданом Гебрейесус нареди вътрешна проверка през януари 2019 г. за оценка на подобни твърдения. Миналата година „Асошиейтед прес“ съобщи, че висшето ръководство на СЗО е било информирано за множество доклади за сексуално насилие, включващи собствени служители по време на избухването на Ебола в Конго, но не е предприело действия.

Авторите на имейла на СЗО в западната част на Тихия океан заявиха, че повечето от тях са подали „изчерпателни“ жалби чрез различни механизми на СЗО, включително нейния омбудсман, гореща линия за етика, асоциация на персонала и служба за вътрешен надзор, но не са били информирани за каквото и да е разследване на техния твърдения. Съгласно структурата на управление на СЗО регионалните директори до голяма степен отговарят само на държавите-членки, които ги избират, и на изпълнителния съвет, който потвърждава техния избор. Касаи беше избран от страните членки в Западния Тихи океан през 2019 г. и може да се кандидатира отново през следващата година.

Централата на СЗО в Женева заяви в имейл, че е „запозната с обвиненията и предприема всички подходящи стъпки за последващи действия по въпроса“. Касай каза в изявление, че е „готов да сътрудничи изцяло на всеки процес за разследване на повдигнатите опасения“.

Касай технически не се отчита на Тедрос, но „всички служители са обект на властта на генералния директор“, според правилата за персонала на агенцията. По време на брифинг за пресата миналия април Тедрос похвали Касай като „моят брат“ и му благодари за „всичко, което продължавате да правите, за да служите на хората от Западния Тихи океан“.

На виртуална среща тази седмица Изпълнителният съвет на СЗО трябва да обсъди въпроси, включително текущия отговор на пандемията COVID-19. Също така на дневен ред са различни „управленски въпроси“, включително предотвратяване на злоупотреби и тормоз и „засилени усилия за справяне с расизма“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments