Беларуската опозиция обвини президента Александър Лукашенко днес, че е победил нечестно в проведените избори, което доведе до кървави сблъсъци между полицията и протестиращите и предизвика критики от западните държави. Твърди се, че ще бъдат наложени и нови санкции, пише „Reuters“.
Официалните резултати разкриха, че Лукашенко, който е на власт повече от четвърт век, е спечелил 80% от гласовете във вчерашните избори, докато Светлана Тихановска, която до този момент не беше широко популярна, е получила само 9,9% подкрепа, като негов основен съперник.
„Властите не ни слушат. Властите трябва да помислят за мирни начини да предадат властта.“, заяви Тихановска, бивша учителка по английски език, която се включи в надпреварата, след като съпругът й – известен блогър, беше лишен от свобода.
Чуждестранните експерти в областта на политиката не смятат, че изборите се провеждат свободно и честно в Беларус от 1995 г. насам, а междувременно преди провеждането на гласуването властите задържаха някои от политическите съперници на Лукашенко и предприеха криминални разследвания срещу други, които изразиха опозиция.
Събитията се следят отблизо и от Русия, чийто износ на нефт минава през Беларус в посока Запад. Руската страна отдавна приема страната като буферна зона срещу НАТО, както смята и Западът, който се опитва да примами Минск и да го отдели от влиянието на Москва.
На свой ред Германия призова Европейския съюз да обсъди налагането на санкции върху Беларус, които бяха отменени през 2016 г. с цел насърчаване на по-добри отношения между двете държави. Руският президент Владимир Путин използва поздравителна телеграма, за да подтикне Лукашенко да създаде по-сърдечни връзки между двете нации, макар че беларуският лидер беше отхвърлил идеята по-рано, определяйки я като посегателство срещу независимостта на страната му.
Улиците в столицата и други градове бяха тихи след вчерашната вечер, когато полицейските служители използваха сила, за да разпръснат хилядите протестиращи, които се бяха събрали, за да отправят критики към настоящата ситуация, наричайки я „изборен фарс“. Въпреки това призивите за нови протести се разпространиха чрез социалните мрежи днес.
Тихановска, чиито предизборни митинги привлякоха някои от най-големите тълпи, невиждани от падането на Съветския съюз през 1991 г., заяви пред репортери, че смята себе си за победител в изборите. Тя каза още, че резултатите са били масово фалшифицирани. Членовете от работния й екип обясниха, че опозицията настоява за преброяване на гласовете в избирателните секции на, където е имало регистрирани проблеми, и добавиха, че протестите ще продължат. Те заявиха също, че са готови да проведат разговори с властите.
Няма да има революция
Не беше получен незабавен отговор на това предложение от Лукашенко, бивш съветски управител на колективно стопанство, който държи Беларус под строг контрол от 1994 г. Той е изправен пред най-голямото си предизвикателство от години насам, а именно да задържи властта на фона на недоволството от управлението на икономиката, борбата с пандемията от COVID-19 и нарушаването на правата на човека. Въпреки това Лукашенко подчерта, че няма да се оттегли от властта.
Лукашенко повтори твърденията, че опозиционните сили в чужбина се опитват да манипулират протестиращите, които той нарича „овце“, за да го свалят, нещо, което той заяви, че никога няма да позволи. „Те се опитват да създадат скандал.“, каза още държавният глава. „Но вече предупредих: няма да има революция.“, заключи той.
Върховният представител на ЕС по външната политика и комисарят, отговарящ за разширяването и за европейската политика заяви, че изборите са били провалени от „прекомерно и неприемливо държавно насилие, упражнено върху мирни протестиращи“. „Ние осъждаме насилието и призоваваме за незабавно освобождаване на всички тези, които са били задържани снощи.“, заявиха Жозеп Борел и Оливър Вархели в съвместно изявление.
Съседна Полша заяви, че иска специална среща на върха на ЕС по повод ситуацията в Беларус.
Руската агенция „RIA“ цитира беларуското министерство на вътрешните работи, като данните гласят, че полицията е задържала около 3000 души по време на предизборните протести.