Оптимизмът на немския бизнес продължи да се възстановява през юли, след като отчете най-големия спад от десетилетия насам, докато бизнесът продължава да очаква възстановяването на най-голямата европейска икономика, стига вторична вълна на заразата да не осуети опитите, пише Ройтерс. Институтът “Ifo” обяви в понеделник, че индексът на благоприятен бизнес климат е достигнал 90,5 през юли, след като се е покачи до 86,3 през юни. Това е третото подред и по-високо от очакваното повишение.
…
„Немската икономика се възстановява стъпка по стъпка“, коментира президентът на “Ifo” Клеменс Фуест, добавяйки, че бизнесът е значително по-доволен от текущото си финансово състояние.
Правителството се надява пакетът от мерки в размер на над 130 милиарда евро, включващ временното намаляване на ДДС с цел засилване вътрешното търсене, да отправи икономиката обратно по пътя на растежа. Проведено проучване сочи, че потребителите вече се преориентират към увеличаване на разходите, докато икономическата активност бавно набира темпо, коментира икономистът към “Ifo” Клаус Волрабе.
Изненадващо оптимистичните статистики на института сочат, че икономиката бележи добър старт в началото на третото тримесечие. “Wohlrabe” прогноза ръстът да достигне 6,9% до края на годината.
Въпреки това немската икономиката се очаква да отчете двуцифрен спад за периода между април и юни, след като общественият живот и икономическата активност бяха сведени до минимум от пандемията от COVID-19. Немското статистическо бюро предстои да публикува в четвъртък предварителните данни за ръста в брутния вътрешен продукт за второто тримесечие. Главният икономист на “KfW” Фрици Кьолер-Гейб предупреди, че е твърде рано да се даде ясна оценка на ситуацията, въпреки оптимистичните прогнози на “Ifo” и трендовете сред други ключови показатели.
“Нивата отпреди кризата остават далеч в обозримото бъдеще, като продължаващите икономически щети, породени от страховете от вторична вълна, представляват допълнително предизвикателство за Германия като страна, разчитаща на износа”, смята тя.
Икономистът на “Commerzbank” Марко Вагнер изтъкна като основни предизвикателства по-високия корпоративен дълг, ограничаващ инвестициите, и напрежението на пазар на труда, което частното ограничава потреблението. ”Свръх това изглежда се заражда вторична вълна на заразата в Европа“, предупреждава Вагнер.
Министърът на здравеопазването Йенс Спан заяви в събота, че правителството може да въведе задължителни тестове за коронавирус за немските туристите, връщащи се от дестинации с висок рисков фактор, след като броят на новите заразени в Германия достигне двумесечен връх.