Съмнения за още изборни нарушения идват от Турция. Припомняме, че по-рано днес Централната избирателна комисия предприе спорни действия относно попълването на декларации за гласуване в избирателните секции в чужбина. Както Искра.бг вече ви съобщи с решение от 26 януари 2021 година именно Комисията определя въпросните декларации за изборни книжа.
Същевременно в член 223 и 224 от Изборния кодекс изрично е посочено, че изборни книжа не могат да бъдат изнасяни извън секциите. Въпреки това в Турция декларации се попълват навън и хората се редят на опашка за гласуване с тях. В хода на изборния ден днес ЦИК е изпратила писмо до МВнР с нови указания за попълването на декларациите. Според Комисията това вече може да бъде правено и извън секциите. Не се уточнява обаче дали въпросните декларации трябва да бъдат попълвани лично.
От Организация за закрила на българските граждани /ОЗБГ/ изпратиха три видеа до Искра.бг, на които се вижда как мъж попълва декларации на гласоподаватели. От първото видео е видно как той държи лична карта и спрямо нея вписва данните на избирателя в документа.
Видео: ОЗБГ
Във втория клип въпросният мъж отива да върне декларацията и личната карта, твърдят от ОЗБГ.
Видео: ОЗБГ
В последното видео се чува разговор между съмишленик на ОЗБГ и попълващите въпросните декларации. Чуйте:
Видео: ОЗБГ
Съобщава се и за жена, дошла с готова, попълнена декларация и е влезнала в секцията в Бурса, район Османгази (Йенибаалар).
Предстои да стане ясно дали всичко това са нарушения. Но в Методическите указания на ЦИК по прилагане на Изборния кодекс за СИК извън страната за изборите за народни представители на 4 април 2021 г., са посочени няколко много важни момента:
„Неграмотността не е основание за гласуване с придружител.“
„Личните данни на избирателя не се диктуват на глас. Това важи и в случаите, в които член на СИК се познава лично с избирателя.“
Същевременно към 18:00 часа българско време в изборната секция в консулството ни в Бурса се гласува спокойно. Досега са били пуснати около 600 бюлетини, като в края на изборния ден през 2017 г. те са били 1000.
През деня там се образуваха опашки, а предварително попълнените декларации за гласуване в чужбина станаха причина за напрежение между членове на секционната комисия. Спорът беше къде да се попълват и подписват въпросните изборни книжа. Именно заради това изборният процес беше спиран на няколко пъти и се образуваха големи опашки. Това пък доведе до неспазване на противоепидемичните мерки. От Организация за закрила на българските граждани съобщиха, че хората са били наблъскани един в друг, докато чакат да гласуват.