Основателят на WikiLeaks Джулиан Асанж спря в Банкок на път за съда в САЩ, а по-късно и за свободата си

0
132
Джулиан Асандж
Снимка: Wikimedia Common

Самолетът, за който се предполага, че превозва Джулиан Асанж, кацна във вторник в Банкок, докато основателят на WikiLeaks бе на път да сключи споразумение с правителството на САЩ, което ще го освободи и ще разреши съдебното дело, продължило години и континенти заради публикуването на множество секретни документи, предава „Асошиейтед прес“.

Чартърният полет VJT199 кацна следобед на международното летище Дон Муанг, северно от тайландската столица. Служители на летището съобщиха за „Асошиейтед прес“, че самолетът е бил в Банкок само за презареждане с гориво и е трябвало да отлети във вторник вечерта за Сайпан, столицата на Северните Мариански острови, американска общност в западната част на Тихия океан, където той ще се яви пред съда в сряда сутринта местно време. Очаква се да се признае за виновен по обвинението в Закона за шпионажа за заговор за незаконно получаване и разпространение на класифицирана информация за националната отбрана, се посочва в писмо на Министерството на правосъдието на САЩ, внесено в съда.

Очаква се Асанж да се върне в родната си страна Австралия след признаването на вина и произнасянето на присъдата. Изслушването се провежда в Сайпан поради несъгласието на Асанж да пътува до континенталната част на САЩ и близостта на съда до Австралия, заявиха прокурорите.

Признаването на вината, което трябва да бъде одобрено от съдия, слага рязък край на едно наказателно дело с международна интрига и на дългогодишното преследване на издателя от страна на правителството на САЩ, чийто изключително популярен уебсайт за споделяне на тайни го превърна в кауза сред много защитници на свободата на печата, които твърдяха, че той е действал като журналист, за да разкрие неправомерни действия на американските военни. Разследващите, напротив, неведнъж са заявявали, че действията му са нарушили законите, предназначени да защитават чувствителна информация, и са изложили на риск националната сигурност на страната.

В изявление, публикувано на платформата X, WikiLeaks съобщи, че Асанж се е качил на самолет и е отпътувал в понеделник, след като е напуснал британския затвор, където е прекарал последните пет години. WikiLeaks приветства обявяването на споразумението, като заяви, че е благодарен на „всички, които застанаха до нас, бориха се за нас и останаха напълно отдадени в борбата за неговата свобода.

„WikiLeaks публикува новаторски истории за корупция в правителството и нарушения на човешките права, като държи отговорни за действията си властимащите. Като главен редактор Джулиан плати жестоко за тези принципи и за правото на хората да знаят“, заявиха от изданието.

Австралийският министър-председател Антъни Албанезе, който лобира за прекратяване на съдебното преследване на Асанж от страна на САЩ, заяви пред парламента, че австралийски пратеник е долетял с Асанж от Лондон. Албанезе изтъкна:

„Независимо от възгледите, които хората имат за дейността на г-н Асанж, делото се проточи твърде дълго. Нищо не може да се спечели от продължаващото му задържане и ние искаме той да бъде върнат у дома в Австралия.“

Сделката гарантира, че Асанж ще признае вината си, като същевременно го предпазва от допълнително лишаване от свобода. Той прекара години в укриване в еквадорското посолство в Лондон, след като шведските власти поискаха ареста му по обвинения в изнасилване, преди да бъде затворен в Обединеното кралство.

Очаква се Асандж да бъде осъден на петте години, които вече е прекарал в британския затвор, докато се бори за екстрадиране в САЩ, за да му бъдат повдигнати обвинения – процес, който се разигра в поредица от изслушвания в Лондон. Миналия месец той спечели правото да обжалва заповедта за екстрадиция, след като адвокатите му заявиха, че американското правителство е предоставило „явно неадекватни“ гаранции, че ако бъде екстрадиран от Великобритания, той ще има същата защита на свободата на словото като американски гражданин.

Асанж е обявен от много хора по света за герой, който разкрива военни нарушения в Ирак и Афганистан. Сред файловете, публикувани от Уикилийкс, е видеозапис на атака с хеликоптер „Апачи“ на американските сили в Багдад през 2007 г., при която загиват 11 души, включително двама журналисти от „Ройтерс“. Но репутацията му беше опетнена и от обвинения в изнасилване, които той отричаше.

Обвинителният акт на Министерството на правосъдието, представен през 2019 г., обвинява Асанж, че е насърчил и помогнал на анализатора на разузнаването на американската армия Челси Манинг да открадне дипломатически телеграми и военни файлове, които Уикилийкс публикува през 2010 г. Прокурорите обвиниха Асандж, че е навредил на националната сигурност, като е публикувал документи, които са навредили на САЩ и техните съюзници и са подпомогнали противниците им.

В обвинителния документ, подаден във връзка със споразумението за признаване на вина, прокурорите заявиха, че Асанж е заговорничил с Манинг да получи и обработи документи, бележки и други писмени материали, свързани с националната отбрана, и „умишлено да предаде тези документи. Документът се грижи да отбележи, че Асанж „не е гражданин на Съединените щати, не е притежавал разрешение за достъп до американска сигурност и не е имал разрешение да притежава, да има достъп или да контролира документи, записки или бележки, свързани с националната отбрана на Съединените щати, включително класифицирана информация.

Случаят беше порицан от защитниците на пресата и поддръжниците на Асанж. Федералните прокурори го защитиха като насочено срещу поведение, което далеч надхвърля това на журналист, събиращ информация, и е равносилно на опит за набавяне, кражба и безразборно публикуване на класифицирани правителствени документи.

Споразумението за признаване на вина идва месеци, след като президентът Джо Байдън заяви, че обмисля молба от Австралия да се откаже от стремежа на САЩ да преследват Асанж. Белият дом не е участвал в решението за разрешаване на случая на Асанж, според служител на Белия дом, който не е бил упълномощен да говори публично по случая и е говорил пред „Асошиейтед прес“ при условие за анонимност.

Асанж влезе в заглавията на вестниците през 2016 г., след като неговият уебсайт публикува имейли на демократи, които според прокурорите са били откраднати от руски разузнавачи. Той така и не беше обвинен в руското разследване на специалния съветник Робърт Мюлер, но разследването разкри в ярки подробности ролята, която хакерската операция е изиграла за намесата в изборите през онази година от името на тогавашния републикански кандидат Доналд Тръмп.

По време на администрацията на Обама служители на Министерството на правосъдието обмисляха обвинения за Асанж, но не бяха сигурни, че делото ще издържи в съда, и се опасяваха, че трудно ще се оправдае преследването му за действия, подобни на тези на обикновен журналист. Позицията обаче се промени в администрацията на Тръмп, като през 2017 г. бившият главен прокурор Джеф Сешънс нарече ареста на Асанж приоритет.

Семейството и поддръжниците на Асанж твърдят, че физическото и психическото му здраве са пострадали по време на повече от десетилетие съдебни битки.

Асанж намери убежище в посолството на Еквадор в Лондон през 2012 г. и получи политическо убежище, след като съдилища в Англия постановиха, че той трябва да бъде екстрадиран в Швеция като част от разследване за изнасилване в скандинавската страна. Той е арестуван от британската полиция, след като правителството на Еквадор отнема статута му на убежище през 2019 г., а след това е вкаран в затвора за пропускане на гаранцията, когато за първи път се укрива в посолството.

Въпреки че Швеция в крайна сметка прекрати разследването си за сексуални престъпления, тъй като беше изминало толкова много време, Асанж остана в лондонския строго охраняван затвор Белмарш по време на битката за екстрадиция със САЩ.

Ще има ли ново поскъпване на водата в Бургас?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments