Оставките в Унгария поставят Виктор Орбан в най-голямата криза досега

0
176
Премиер Виктор Орбан
Премиер Виктор Орбан. Снимка: Orbán Viktor, Facebook

Налице е най-голямата заплаха за управлението на министър-председателя Виктор Орбан, откакто той се върна на власт през 2010 г., пише „BBC“.

Унгария е разтърсена от внезапните оставки на двете най-популярни и успешни жени в иначе силно доминираната от мъже управляваща партия. Президентът Каталин Новак и бившият министър на правосъдието Юдит Варга поеха отговорността за решението за помилване на Ендре К., бивш заместник-директор на държавно сиропиталище.

Ендре К. беше вкаран в затвора за това, че е убеждавал деца да оттеглят показанията си срещу директора на сиропиталището за сексуално насилие. Той беше един от 25-те души, помилвани от президента по време на посещението на папа Франциск миналата година. Но името му стана публично достояние едва на 2 февруари.

Въпросът се превърна в дълбоко проблематичен за едно правителство, което превърна защитата на децата и традиционните семейни ценности в крайъгълен камък на своята политика.

Най-лошото за Орбан и неговата партия е, че напускането на двете жени беше последвано от лавина от обвинения за начина, по който той управлява страната. А тази двойна оставка, дошла на фона на засилващите се протести, лиши Виктор Орбан от двама много различни, но важни съюзници.

Президентът Новак излъчваше имидж на „майка на нацията“, тясно свързана с популярната политика за насърчаване на двойките да имат повече деца. Тя също така насърчаваше по-всеобхватен и по-малко агресивен стил от министър-председателя в своята до голяма степен символична роля на държавен глава.

Твърдоглавата Юдит Варга трябваше да поведе управляващата партия „Фидес“ в битка срещу „брюкселските бюрократи“ на европейските избори през юни. Сега тя подаде оставка като депутат и се оттегли от обществения живот.

Други две ключови фигури също са обект на атаки – ръководителят на комуникациите на Орбан Антал Роган, който отговаря и за тайните служби, и Золтан Балог, протестантски епископ и личен съветник на министър-председателя. Твърди се, че Балог е лобирал зад кулисите за президентската милост по делото на Ендре К. Той отрича това твърдение.

В рамките на няколко минути след оставката на Юдит Варга нейният бивш съпруг, влиятелният вътрешен човек на „Фидес“ Петер Магяр, обяви:

„Не искам да бъда нито минута повече част от система, в която истинските виновници се крият зад женски поли.“

„Дълго време вярвах в един идеал, в една национална, суверенна, гражданска Унгария, оплака се той и добави:

„През последните няколко години и особено днес обаче осъзнах, че всичко това всъщност е само политически продукт, захарно покритие, което служи само за две цели: да се прикрие работата на фабриката за власт и да се придобие огромно богатство.

В неделя вечерта той продължи със 100-минутно интервю за критичния към правителството канал Partizan в YouTube, което вече е гледано 1,4 милиона пъти. Всеки ден той публикува нови критики към правителствени фигури във Фейсбук. Във вторник той открои Антал Роган, маестрото на правителството по комуникациите, като го попита защо мълчи, криейки се зад говорителя на министър-председателя.

„Преди Вие бяхте много по-строг, казва той.

„Защо се криете от избирателите си? Защо от години не сте давали пресконференция? Страхувате ли се да отговаряте на въпроси?

След това се обърна към Ищван Тиборч, зет на министър-председателя и съпруг на дъщерята на Орбан – Рахел.

„Скъпи Стефан, ти си наистина талантлив човек, на 37-годишна възраст имаш 100 млрд. форинта (220 млн. паунда), толкова много хотели, банки, фонд мениджъри, ценни бивши държавни имоти. Какви други компании сте поели напоследък? Каква е общата сума на държавните заеми или безвъзмездни средства, които сте получили, за да изградите портфолиото си? Посещавали ли сте напоследък селата в Боршош (в североизточна Унгария), където децата понякога играят на двора без топли дрехи през зимата?

Опозиционните партии внесоха искания за разследване на начина, по който е било дадено помилването, на начина на управление на държавата и за искане на пряк избор на следващия президент. Реакцията на правителството и на проправителствените медии беше яростна.

„Не отговаряме на отчаяните опити на хора в безнадеждна ситуация, настоява говорителят на министър-председателя Берталан Хаваси за Петер Магяр. А ето какво пише Жолт Байер във водещия правителствен всекидневник Magyar Nemzet:

„Трябва да демонстрираме силата си, защото глутницата хиени, тези напълно аморални, лъжливи копелета… сега усещат миризмата на кръв, защото смятат, че моментът е настъпил.“

По-нататък той предлага демонстрация на сила от страна на поддръжниците на правителството на 15 март, когато е националният празник на страната:

„Нека им покажем, че моментът не е настъпил!

Друг коментатор, Жолт Йешенски, не се сдържа и ето какво написа в правителствения таблоид Pesti Sracok:

„Онези, които обявяват (Юдит Варга) за съюзник на педофилите, които с пяна на уста искат главата ѝ, са същата гнусна, сатанинска тълпа, която е искала смъртта на Христос от Пилат Понтийски, гневи се той и продължава:

„Тези мръсници, канализационните плъхове, не са се променили от 2000 години.

От страна на самия министър-председател е налице строго мълчание. Поне засега.

Без съмнение това е най-голямото предизвикателство за 14-годишното управление на Фидес, а оставките на високопоставени лица намаляха, но все още не са накърнили сериозно властта му.

За петък е планиран протест срещу Орбан, но премиерът ще излезе на демонстрация, вероятно в събота, когато трябва да произнесе годишната си реч за състоянието на нацията.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments