От 1 април официално се отменя извънредната епидемична обстановка, потвърдиха властите днес по време на брифинг. Здравният министър Асена Сербезова коментира, че след разхлабването на част от мерките, е време у нас да бъде направена следващата крачка към живота, какъвто го познавахме преди март 2020 г. и това значи, че отпадат въведените ограничения.
Връщането към нормалността е относително, тъй като много изгубиха битката след заразяване с COVID. Голям е броят на тези, които са с постковид симптоми. Много отрасли пострадаха, а близо 100 милиона души изгубиха работата си по време на пандемията, която даде отражение и върху образователната система.
За срок до 3 месеца след отмяната на епидемичната обстановка в сила остават следните ограничения:
- Възможността на НЗОК да изплаща на изпълнителите на медицински помощи средства за работа при неблагоприятни условия.
- Продължаване действието на експертните решения на ТЕЛК и НЕЛК за определяне на трайно намалена работоспособност и степен на увреждане, съответно на експертните решения на Комисията към ВМА за годност за военна служба и служба към доброволния резерв, при които срокът на инвалидност, съответно срокът на годност, е изтекъл по време на извънредното положение или на извънредната епидемична обстановка.
Д-р Ангел Кунчев изтъкна, че е прибързано да се каже, че пандемията е приключила, но страната ни е сред тези четири, които задържаха най-ниски стойности по заболеваемост. Той препоръча носенето да предпазни маски да остане, защото няма съмнение в ефективността им. Препоръчително остава и използването на дезинфектанти, допълни той. От 1 април ще остане в сила да се изисква „Зелен сертификат“ на граничните пунктове.
Подготвя се и нов законопроект, в който се предвижда здравният министър да може да въвежда мерки, извън обявената противоепидемична обстановка. Те няма да бъдат като досегашните, сред които имаше ограничаване на предвижването в страната, карантини, локдауни или спиране на обекти. Ще бъдат запазени COVID отделенията и опцията за поддържане на готовността извън отделенията болниците да се преструктурират за лечение на пациент с коронавирус.
Председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров коментира, че се водят преговори за начина, по който ще продължи изплащането на възнагражденията на медицинските специалисти.
„Всички с нетърпение очаквахме да дойде моментът, в който ще преминем към нормален ритъм на работа, моментът в който ще дадем възможност на колегите отново да получават своите възнаграждения на база на свършена работа. Сега ще имаме наследство плащания, свързани с извънредното положение. Тези пари осигуряваха фонд работна заплата в много лечебни заведения. Нашите предложения са за компенсиране и отпадане на тези плащания, както и насочването на усилията към полагането на положителни първи стъпки в това отношение. Задачата, която стои пред нас е да подсигурим заплащането и доходите на българските лекари.“
Няма да отпадне плащането за поставена доза ваксина към личните лекари, защото то не е свързано с извънредната епидемична обстановка.