От 1 юни се очаква да влязат в сила промени в Закона за социално подпомагане. Приет беше от правителството и Правилника за неговото приложение. Основното е, че се променя базата за достъп до помощи и съответно – размерите на различните видове помощи.
Д-р Христина Христова, председател на Института за семейна политика, разтълкува темата за правата на жените при отглеждане на дете до 2-годишна възраст пред „Bulgaria Wants You“. Тя е бивш министър на труда и социалната политика, народен представител в периода 2005-2009 година, наблюдател и депутат в Европейския парламент и доктор по Социология и преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
В резултат на промените се разширява кръгът на хората, които имат право да получат социални помощи. Отпадат редица изисквания, които до сега ограничаваха достъпа до социално подпомагане. Например, досега най-честия проблем беше наличието на имот като достатъчен критерий за отказ. Оттук нататък това изискване отпада и основното е този имот да не е източник на доходи. Същото важи и за друга движима и недвижима собственост, наличието на която не даваше достъп до помощи. Сега основното е дали има доходи от тази собственост.
Отпадат още две стари условия, касаещи децата и младежите. Досега помощи не можеха да получават студентите и учениците от частните училища. Сега вече ще имат това право.
При промените един социално слаб безработен, който е получавал помощи ще може да ги получава още 3 месеца след започването на работа. До момента един човек регистриран като едноличен търговец нямаше право на помощи само заради наличието на тази регистрация. Сега фирмата не трябва да има дейност. Досега за безработните социално слаби беше задължително да са регистрирани най-малко 6 месеца в Бюрото по труда и да не са отказвали работа или обучение. Сега този срок се намалява на 3 месеца и отпада изискването да не са отказвали работа или обучение.
Има много важен текст за децата, напускащи социални домове. За покриване на първоначалните си нужди те ще имат право на месечна целева помощ в размер на линията на бедност три последователни месеца, само при условие да се регистрират в Бюрото по труда. Те ще получат три пъти по 504 лева /линията на бедност/ или 1512 лева.
От години прагът за достъп до социални помощи беше 75 лева, което беше гарантираният минимален доход. За различните категории нуждаещи се доходът се диференцираше с коефициенти.
Базата за достъп до социални помощи от 1 юни т.г. ще бъде линията на бедност, по-точно 30% от нея или 151,20 лева. Това разширява възможностите на хората да получат социални помощи. Достъпът ще се диференцира с коефициенти:
– за всяко дете до 16-годишна възраст /ако учи до придобиване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст – 100% или 151,20 лева/;
– за бременни жени 45 дни преди раждането и родител на дете до 3-годишна възраст – 120% или 184,44 лева;
– за родител, отглеждащ сам дете до 16-годишна възраст – 120% или 184,44 лева.
С новите промени от 1 юни 2023 година за някои категории социално слаби социалното подпомагане ще се увеличи 2-3 пъти.
При новите правила се запазват санкциите за неизвинени отсъствия на дете от училище и за деца, които не посещават въобще училище. Помощта зависи и от това дали децата са имунизирани по задължителния имунизационен календар. Ако дете има 5 неизвинени отсъствия или повече от 3 дни отсъствия без уважителни причини помощта се намалява със 70% и от 151,20 лева и става 45,36. Ако едно дете въобще не посещава училище, то и намалението на помощта е с 80% или от 151,20 лева на 30,24 лева.