От 21 декември Агенцията по заетостта в България стартира приемането на заявления за електронни ваучери, предназначени за безплатни обучения по дигитални умения за работници и безработни лица, които желаят да развият базови и средни нива на цифрови умения.
Това обяви министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова по време на пресконференция, проведена в рамките на националната конференция с тема „Дигитални умения за дигиталното десетилетие“, организирана от Министерството на труда и социалната политика /МТСП/.
Тя представи инициативите на ведомството за повишаване на знанията и уменията на работната сила, заедно с ръководителя на Управляващия орган на Програма „Развитие на човешките ресурси“ /ПРЧР/ Цветан Спасов и заместник-изпълнителния директор на Агенцията по заетостта Милена Георгиева.
Обученията ще бъдат финансирани чрез Националния план за възстановяване и устойчивост /НПВУ/. Целта е до средата на 2026 година да бъдат обучени 500 000 безработни и заети лица. Освен това, 100 000 души, които самостоятелно са придобили дигитални умения, ще имат възможност да се явят на изпит и да получат сертификация.
Заявленията за ваучери ще се приемат чрез електронни подавания на участие чрез уебсайта на Агенцията по заетостта. Всеки кандидат ще има възможността да избере вид обучение и доставчик, както и да реши дали предпочита онлайн или присъствено обучение, поясни Милена Георгиева. В последствие ще бъдат предоставени и ваучери за участие в обучения за професионална квалификация и ключови компетентности, финансирани чрез различни проекти на Програма „Развитие на човешките ресурси“.
Цветан Спасов, ръководител на Управляващия орган на ПРЧР за периода 2021 – 2027 г., добави, че подкрепата за повишаване на знанията на работници, безработни и икономически неактивни лица ще бъде реализирана чрез мерките „Дигитални умения“, „Квалификация, умения и кариерно развитие на заети лица“ и „Нови умения“. Той изрази убеждението си, че чрез средствата от Националния план за възстановяване и устойчивост и Програма „Развитие на човешките ресурси“ ще се предостави подкрепа на над 700 000 български граждани, което ще им помогне да станат по-конкурентоспособни на пазара на труда.