От 30 изследвани проби краве сирене в 16 водата е над 70 на сто, а в 10 е между 62 и 70 процента, показва проучване на „Активни потребители“. От асоциацията уточняват, че това е притеснително спрямо максималните 54% в БДС и има тенденция евтината вода да измести скъпата палмова мазнина при изработката на имитации.
Изследваното саламурено сирене е било купено през юли от търговски вериги в София, Пловдив, Варна, Русе, Перник и Велико Търново. Целта е била да се провери дали наистина се очертава нова мода при производството на имитиращи млечни продукти.
Резултатите от проучването показват, че при изискване на БДС за водно съдържание до 54 на сто при толеранс на отклонение до 62 на сто, при 26 от всичките 30 тествани марки или 87 процента, водното съдържание е било над 62%. А в 16 от 30 тествани проби водата е била повече от 70 процента.
Фактът, че всички продукти са били с цена под 10 лева е сигурна индикация, че е валидна старата максима, че евтиното излиза скъпо, отчитат още от асоциацията.
Въпреки че през годините от „Активни потребители“ изследват различни показатели в сирената, водното съдържание остава водещо във всички техни тестове. Докато през 2005 година в нито една марка сирене не е било установено наличие на вода над 62 процента, то през 2008 г. процентът е 4,8 на сто, през 2011 г. е 42 процента, през 2016 г. е бил 27,8%. От асоциацията определят тенденцията като „печален рекорд“ за млекопреработващата индустрия, който едва ли има аналог в световната практика.
Поредните манипулации от „Активни портребители“!
Малко са отнетите разрешителни за производство на млечни продукти и се увеличават бекоректните производители. Санкции и спиране на производство!