Водата ще поскъпне в по-голямата част на страната. Това стана ясно след закрито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Промените влизат в сила от 1-ви януари 2020-та година, предаде „БНР“.
В София един кубик вода ще възлиза на 2,76 лева, което е увеличение със 7 на сто. Най-завишени ще бъдат цените в Кърджали – с 9,7% или до 2,61 лева за кубик. Най-малка ще бъде разликата в Пловдив – с 0,5% до 2,22 лв. за един кубик вода.
Шуменци ще продължат да бъдат сред гражданите, които плащат най-много за услугата. До този момент цената в града бе 3,40 лева. От догодина се вдига на 3,54 лева.
Във Варна цената ще бъде 3,21 лева. В Русе – 3,15 лева, в Ямбол – 3,03 лева, в Бургас – 3,08 лева, в Добрич – 3,45 лева. Врачани ще плащат 3,27 лева, габровци – 2,71 лева, плевенчани – 2,88 лева. Във Видин – 2,54 лева, Благоевград – 2,35 лева, Ловеч – 3,16 лева, Стара Загора – 3,01 лева.
Увеличение ще има и в Перник, макар жителите на населеното място да са на воден режим. Единствено в Разград ще има понижение, което ще възлиза на 5% или до 3, 67 лева за кубик.
От КЕВР започват извънредна проверка в „Топлофикация – Велико Търново“ АД. Причина са проблемите с топлоснабдяването в населеното място през този месец. Председателят на Комисията доцент Иван Иванов е изпратил писмо, в което иска да се предостави информация за причините, които са довели до нарушено топлоснабдяване и какви мерки са предприети, за да се разреши проблемът.
Когато проверката приключи КЕВР ще направи доклад за резултатите от нея. Те ще бъдат обявени публично.
От Искра.бг припомняме, че в България се губят близо 500 милиона кубика вода годишно, показват данни на НСИ за 2018 година.
В процентно съотношение това се равнява на 56.4% от общата доставена вода в страната. Статистика отчита, че загубите не са намалели, тъй като през 2017 те са били 56.8% от водата.
Най-големи загуби се натрупват при транспортирането ѝ. За 2018 година те са оценени на 425.6 милиона кубични метра.
По-рано този месец министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова заяви, че КЕВР има законно право да прави предложения и приема решения, касаещи промените в цените.
Те обаче далеч не са задължителни. Отбеляза категорично, че няма изтичане на водни ресурси към промишлените предприятия в Перник, което да е регламентирано.