От години разследващите журналисти и институциите са от двете страни на барикадата

0
205
Николай Стайков
Снимка: Николай Стайков, Facebook

Наблюдава се много директна комуникация между прокуратурата и определени медии, които я подкрепят. Към тях има изтичане на скрийншотове от съобщения, предварителна информация за предстоящи действия, а същевременно някои организации и журналистически разследвания не са в приоритетния списък на държавното обвинение. Това коментира журналистът Николай Стайков, който от петък се охранява от служители на МВР с прокурорско постановление. В интервю за „БНР“ той уточнява, че и неговото разследване „Осемте джуджета“ не е сред приоритетните.

„Това не е начинът, по който разбирам аз сътрудничеството между институциите и разследващите журналисти, ако наистина имат обща цел – върховенството на закона.“

Според него от много години институциите и журналистите, които се занимават с разследвания, стоят от двете страни на барикадата, въпреки че не трябва да е така.

„Не може едни разследвания очевидно да са приоритетни за главния прокурор и по тях да се дава свръхмного информация, както виждаме от медийните му изяви, а в същото време, под претекст, че в момента върви досъдебно производство, да не се дава информация по други. Това означава двоен стандарт и на практика потвърждава всякакви съмнения, че имаме селективни действия на прокуратурата, които обслужват и някакви други интереси, освен задълбоченото проучване. И затова аз навсякъде казвам, че нямам високи очаквания.“

Стайков е притестнен от факта, че разследването ще се проведе от това звено на държавното обвинение, което доскоро е било ръководено от Емил Петров – брат на основния герой на разследването му Петьо Петров. Той сподели и с какви трудности се е сблъскал при създаването на материала извън заплахите. По думите му най-голямото предизвикателство е било „мълчанието на институциите“, особено на Специализираната прокуратура – която според единия свидетел от втората част на „Осемте джуджета“ е директно замесена в случая. Той разкрива, че в третата част има още информация и свидетели.

„Много е трудно, когато самите институции не искат да говорят, за да се разбере дали един разказ е истински. В такава ситуация единственото, което ни остава като разследващи журналисти, е да гледаме документите. За съжаление и във втората част, в която се разказва за отнети веществени доказателства под формата на злато на стойност няколко милиона лева, също личи директна намеса на Специализирана прокуратура с постановления, с връщане на въпросното злато. По документи то е взето от едно лице, а е върнато на друго. На всеки от документите има подпис на човек от Специализираната прокуратура. Възникват много въпроси, тъй като това не е обичайно действие. Но за съжаление много от въпросите останаха неотговорени за юридическия ни екип, тъй като Специализирана прокуратура не пожела никакъв коментар. Лично звъннах на тогавашния шев на Специализираната прокуратура Димитър Франтишек Петров, но не получих никакъв коментар от него.“

Стайков сподели, че му е странно да е постоянно под охрана и обмисля да обсъди с колегите си дали му е необходима.

„Мисля, че това е реакция на декларацията на „Репортери без граница“ и институциите явно искат да се застраховат. Все още не съм проверил правата си, дали имам право да искам промяна на тази мярка. Дори и в момента, докато говорим, ме охраняват – седят на десетина метра от мен.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments