От лева към евро: Разбиване на митовете за покупателната способност и инфлацията

1
316
Курс на еврото.
Снимка: Пиксабей

В светлината на притесненията и спекулациите, свързани с предстоящото приемане на еврото в България, е важно да разграничим фактите от дезинформацията. Нека разгледаме обоснованите аргументи, които опровергават някои от най-разпространените митове.

Мит: Шокова инфлация след приемането на еврото
Факт: Историческите данни от други новоприсъединили се страни към еврозоната не подкрепят твърденията за шокова инфлация. Хърватия, която премина на еврото през 2023 г., предоставя пример за стабилност, като инфлацията там дори намаля след въвеждането на единната валута.

Мит: Изкуствено завишаване на цените
Факт: България предвижда въвеждането на двойно ценообразуване в лева и евро, което ще продължи 12 месеца след въвеждането на еврото. Това ще позволи на потребителите да сравняват цените и да се уверят, че не са жертва на изкуствено завишени цени. Пресмятането на цените ще става по фиксирания курс от 1,95583 лева за 1 евро, като закръглянето до два знака след десетичната запетая осигурява прозрачност и яснота.

Мит: Падане на доходите и покупателната способност
Факт: Очакванията са, че въвеждането на еврото няма да доведе до понижаване на доходите или покупателната способност. Напротив, предвижда се постепенно увеличение на доходите благодарение на намаляване на разходите за превалутиране и повишаване на конкурентоспособността на бизнеса. Това от своя страна се очаква да доведе до увеличение на средствата, отделени за работни заплати.

Въвеждането на еврото представлява значителна промяна и е важно да подходим към този процес информирани и обективни. Планираните мерки от страна на българското правителство предоставят убедителни доказателства, че преходът към еврото е добре обмислен и насочен към запазване на икономическата стабилност и защита на потребителските интереси. В тези времена на промяна, отговорността за разпространяване на факти и опровергаване на дезинформацията е по-важна от всякога.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
алеко
алеко
10 месеци по-рано

Авторката е писала повърхностно. Цените се завишават на първо място поради алчността на търговците. Държавата не разполага с нужния административен капацитет да контролира свовременно търговските нарушения. Еврото само по себе си е добро като залисъл, но преди въвеждането му трябва икономиката на страната да е подготвена а българската иконтмика е структурирана да създава продукти с ниска принадена стойност. Налице е липса на устойчивост и изкривена икномическа стуктура аналогична на страна от т.н. „трети свят“. Ползата от еврото на настоящия етап е за банковия сектор /без Общинска банка и Бълароамеринканската банка/ Е изцяло чужда собственост. Еврото ще бъде от полза на… Прочети още »