От мазето до бойното поле: Украински стартъпи създават евтини роботи за борба с Русия

Екосистема от лаборатории в стотици тайни работилници използва иновациите, за да създаде армия от роботи

0
946
Войник с оръжие.
Войник с оръжие. Снимка: Пиксабей

Сблъсквайки се с недостиг на работна ръка, непреодолими шансове и неравномерна международна помощ, Украйна се надява да намери стратегическо предимство срещу Русия в изоставен склад или мазе, превърнато във фабрика, пише „Асошейтед прес“.

Екосистема от лаборатории в стотици тайни работилници използва иновациите, за да създаде армия от роботи, която Украйна се надява да убие руските войски и да спаси собствените си ранени войници и цивилни. Стартъпи в областта на отбраната в цяла Украйна – около 250 по оценки на индустрията – създават машините за убиване на тайни места, които обикновено приличат на селски автосервизи.

Служителите на стартъп, ръководен от предприемача Андрий Денисенко, могат да сглобят безпилотно наземно превозно средство, наречено „Одисей“, за четири дни в навес, използван от компанията. Най-важната му характеристика е цената: 35 000 долара, или около 10 % от цената на вносен модел.

Денисенко помоли „Асошиейтед прес“ да не публикува подробности за местоположението, за да защити инфраструктурата и хората, които работят там.

Обектът е разделен на малки помещения за заваряване и работа по каросерията. Това включва изработване на товарни легла от фибростъкло, боядисване със спрей на автомобилите в зелено и монтиране на основна електроника, двигатели, захранвани от батерии, готови камери и термосензори.

Един от безпилотните самолети, „Одисей“, с размерите на автомобил, се завъртя около оста си и вдигна прах, докато се движеше напред в царевично поле в северната част на страната миналия месец. 800-килограмовият прототип, който прилича на малък танк без кули с колела на гъсениците, може да измине до 30 км с едно зареждане на батерия с размерите на малка бирена охладителна бутилка.

Прототипът действа като платформа за спасяване и снабдяване, но може да бъде модифициран, за да носи дистанционно управляема тежка картечница или да окачва заряди за обезвреждане на мини.

„Отряди от роботи … ще се превърнат в логистични устройства, влекачи, миночистачи и сапьори, както и в саморазрушаващи се роботи“, се казва на правителствена страница за набиране на средства след старта на украинските сили за безпилотни системи. И се уточнява:

„Първите роботи вече доказват своята ефективност на бойното поле.“

Михайло Федоров, заместник министър-председател по въпросите на цифровата трансформация, насърчава гражданите да посещават безплатни онлайн курсове и да сглобяват безпилотни летателни апарати у дома. Той иска украинците да изработват по един милион от летателните апарати годишно.

„Скоро ще има още такива“, се казва на страницата за набиране на средства. „Много повече.“

Компанията на Денисенко работи по проекти, включващи моторизиран екзоскелет, който би увеличил силата на войника, и транспортни средства, които да транспортират оборудването на войника и дори да му помагат да се изкачва по наклон. В своя публикация онлайн Федоров пише:

„Ще направим всичко възможно безпилотните технологии да се развиват още по-бързо. Убийците на Русия използват войниците си като пушечно месо, а ние губим най-добрите си хора.“

Украйна разполага с полуавтономни атакуващи безпилотни летателни апарати и оръжия за противодействие на безпилотни летателни апарати, снабдени с изкуствен интелект, а комбинацията от евтини оръжия и инструменти за изкуствен интелект тревожи много експерти, които твърдят, че евтините безпилотни летателни апарати ще позволят тяхното разпространение.

Технологичните лидери към ООН и Ватикана се опасяват, че използването на дронове и изкуствен интелект в оръжията може да намали бариерата пред убийството и драстично да ескалира конфликтите.

Human Rights Watch и други международни правозащитни групи призовават за забрана на оръжия, които изключват вземането на решения от човека – загриженост, изразена от Общото събрание на ООН, Елон Мъск и основателите на базирания в Лондон стартъп DeepMind, собственост на Google. Тоби Уолш, професор по изкуствен интелект в Университета на Нов Южен Уелс в Сидни, Австралия, обяснява:

„По-евтините безпилотни летателни апарати ще позволят тяхното разпространение. Автономността им вероятно само ще се увеличава.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments