От началото на пандемията с 30 на сто се е свило производството и работната ръка на бизнеса в Русе. Поради понижената покупателна способност масово магазините затварят. Някои шивашки фирми например са успели да „се спасят“ с ишлемета за чужди компании, но има и такива цехове, които са затворили и са разпродали техниката си, пише „БНТ“.
От началото на кризата повече от 150 фирми в Русе са обявили ликвидация. Председателят на Стопанската камара в Русе проф. Красимир Ениманев коментира, че свиването на производството е довело до свиване на работната сила, тъй като има натрупване в складовете и непродажба на произведени изделия. Например в началото на пандемията русенски шивашки фирми са изработвали маски и защитни облекла, но след това работата им рязко е намаляла.
Проф. Ениманев обясни, че Западът е започнал да се регулира и голяма част от запасите на световния цех за производство Китай са започнали да идват у нас.
Управителят на шивашка фирма Антоанета Антонова потвърди думите на Ениманев. Тя отчете голям отлив на поръчки от клиенти, защото продавали малко и съответно възлагали малко.
„Доста шивашки фирми намалиха капацитета си, има и фирми, които преустановиха дейност.“
На бизнеса трябва да се осигурят свободни финансови средства и да се разширят вариантите за комуникация с администрацията по електронен път. Проф. Ениманев изтъкна, че бизнесът страда от липсата на електронно правителство, заради което не може да работи електронно и по-бързо.
„А бизнесът печели, когато е бърз.“
Да бъде приет Законът за браншовите организации, препоръчва Антонова. Според нея така ще се консолидират силите на различни групи от фирми, за да могат по-лесно да излизат на пазара, за да имат по-добра представеност и пред властите, и пред клиентите си.
Експертът алармират, че следващият сериозно пострадал сектор, ще бъде образованието, след като голяма част от частните школи не отвориха врати в началото на учебната година.