От „Националния фронт за спасение на България“ ще настояват за адекватни мерки по време на здравната и икономическата криза. Това ще бъдат и техните законодателни приоритети до края на мандата, съобщи зам.-председателят на политическата сила пред „БНР“.
Той посочи възможността за замяна на скъпите лекарства с евтини заместители (генерици) като належаща законодателна промяна, особено за пенсионерите, хората в затруднено социално положение и хронично болните в сегашната тежка ситуация. В момента българските граждани доплащат над 50% от цената на лекарствените продукти, посочи Борис Ячев. В същото време в държави с далеч по-висок стандарт – като Германия, например, 75% от лекарствените средства, които се продават са по-евтини генерици. В ЕС всички държави, с изключение на Австрия, България и Малта, прилагат лечение с генерични лекарствени продукти.
От партията на Валери Симеонов още през пролетта, с първите мерки срещу кризата настояха за възможността скъпите лекарства да могат да се заменят с евтини генерици, напомниха сега от НФСБ.
„Като имаме подкрепата на фармацевтите за промяната в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина , търсим подкрепата и на Българския лекарски съюз, които тогава бяха против“, подчерта народният представител от НФСБ.
В малкия коалиционен партньор очакват и политическа подкрепа от ГЕРБ за тази антикризисна мярка.
Като важни за развитието на общините законодателна промяна Борис Ячев посочи и промени в Закона за устройство на територията, които НФСБ и ВМРО внесоха в края на 2020 г. С тях се удължава за още две години възможността да се преотреждат земеделски земи в общините, в които няма влязъл Общ устройствен план. Това са 135 общини – т.е. повече от половината общини у нас все още нямат ОУП. Промяната ще позволи да се развиват инфраструктурните проекти по места, ще подпомогне предприемачите и хората, които искат да строят, подчерта Ячев.
НФСБ ще търси подкрепа и за предложението си от 2018 година за изменение в Закона за горите. Промените ще дадат възможност да се ремонтират съществуващите ски-писти и да се изграждат нови, без да бъде необходимо да се сменя предназначението на земята. По този начин ще се подпомогне развитието на ски туризма, на зимните ни курорти, както и на прилежащата инфраструктура в общините. От НФСБ твърдят, че това щяло да става при стриктно спазване на условията за опазване на природата.