Предполагаемият шпионски балон, забелязан над САЩ, е китайски „цивилен дирижабъл“, който се е отклонил от планирания си маршрут, съобщи „BBC“, позовавайки се на информация от властите в Китай. Припомняме, че по-рано днес служители на отбраната на САЩ казаха, че смятат, че балонът, видян над чувствителни зони, всъщност е устройство за „наблюдение на голяма надморска височина“. В изявление външното министерство на Китай заяви, че е използвано „основно за метеорологични“ цели и страната „съжалява за неволното навлизане“ на балона във въздушното пространство на САЩ.
Тази сутрин беше съобщено, че САЩ следят предполагаем китайски балон за наблюдение, който през последните дни е бил забелязан да се носи над чувствителни обекти в страната. Представители на министерството на отбраната заявиха, че са сигурни, че „балонът за наблюдение, който се намира на голяма височина“ принадлежи на Китай. Наскоро той е бил забелязан над западния щат Монтана. Засега обаче военните ръководители смятат, че не бива да се правят опити за сваляне, тъй като според тях има опасност от падащи отломки.
По-рано днес Канада също обяви, че наблюдава „потенциален втори инцидент“, свързан с балон за шпионаж, но не назова конкретно коя държава може да стои зад него. В изявлението се казва, че тя работи в тясно сътрудничество със САЩ, за да „предпази чувствителната информация на Канада от заплахи от страна на чужди разузнавателни служби“.
Обектът е прелетял над Алеутските острови в Аляска и през Канада, преди да се появи над град Билингс в Монтана в сряда, съобщиха американски високопоставени лица. Високопоставен служител в областта на отбраната, който е пожелал анонимност, твърди, че правителството е подготвило изтребители, включително F-22, в случай че Белият дом нареди обектът да бъде свален.
Висши военни ръководители, сред които министърът на отбраната Лойд Остин и генерал Марк Мили, председател на Обединения комитет на началник-щабовете на САЩ, са се срещнали спешно в сряда, за да обсъдят степента на заплахата. Малко преди това Остин е бил на посещение във Филипините.
В Монтана, слабо населен щат, се намира един от трите силоза за ядрени ракети в страната, в базата на военновъздушните сили „Малмстрьом“. По повод на това властите обясниха, че очевидно шпионският обект умишлено е прелетял над такива чувствителни обекти, за да събира информация. Военните експерти обаче препоръчват да не се предприемат „кинетични действия“ срещу балона поради опасността, която падащите отломки могат да представляват за хората на земята. Служителят на отбраната, пожелал анонимност, коментира, че всъщност не съществува значително повишена заплаха за компрометиране на американското разузнаване, защото американските служители знаят точно къде се намира този балон и къде точно прелита. Той разкри още, че САЩ вече са повдигнали въпроса пред китайски представители в посолството си във Вашингтон и в Пекин,
По време на брифинга в Пентагона, проведен вчера, служителите отказаха да съобщят настоящото местоположение на обекта. Те също така отказаха да предоставят повече подробности за него, включително за неговия размер. По техни думи такива балони за наблюдение са били проследявани през последните няколко години, но този път въпросният изглежда се е задържал за по-дълъг период от време.
Междувременно губернаторът на Монтана Грег Джанфорте, републиканец, сподели в изявление, че е бил информиран за „дълбоко обезпокоителната“ ситуация.
Говорейки по време на събитие във Вашингтон вчера, началникът на ЦРУ Уилям Бърнс не спомена балона, но нарече Китай „най-голямото геополитическо предизвикателство“, пред което са изправени САЩ в момента. Балонът вероятно ще засили напрежението преди посещението на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен в Китай, което трябва да се осъществи следващата седмица. Това ще бъде първото посещение в страната на министър от администрацията на Байдън. Високопоставеният американски дипломат ще бъде в Пекин, за да проведе дискусии по широк кръг от въпроси, включително сигурността, положението в Тайван и пандемията от COVID-19. Той ще се срещне и с китайския президент Си Дзинпин.
Балоните са една от най-старите форми на технологията за наблюдение. В сравнение с други устройства за въздушно наблюдение те могат да се управляват по сравнително по евтин начин, без персонал, като същевременно могат да остават във въздуха за дълги периоди от време.