От поречието на Марица до океаните: Първа национална научна конференция по иновации и медиация

0
108
Симулатор
Симулатор. Снимка: БМКЦ

Група от учени се ангажират и инициират за устойчивото развитие и иновации в България. Те организират Първата национална научна конференция по иновация и медиация ще се състои в Пловдив на 7 април 2024 година, организирана от Центъра за медиация и иновация в духа, културата и бизнеса. Тя е под надслов „Да си подадем ръце!“.

Посвещава се на обявеното от ООН на 5 декември 2017 г. Десетилетието на науките за океана за устойчиво развитие /2021-2030/ и се подчертава необходимостта от стратегическо и иновативно планиране в областта на морските и речните ресурси, но и акцентира на важността на колективните усилия и междусекторното сътрудничество.

Капитан I ранг о.р. професор д.пс.н. инж. Илия Пеев
Капитан I ранг о.р. професор д.пс.н. инж. Илия Пеев. Снимка: Художник Сияна Струнчева

Капитан I ранг о.р. професор д.пс.н. инж. Илия Петров Пеев, инициатор на призива, подчертава амбицията за стимулиране на иновациите и разработването на стратегически инфраструктурни проекти, които да обединяват усилията на държавни и частни институции в полза на устойчивото развитие. Пеев обръща специално внимание на необходимостта от нов тип производствени предприятия, които да използват последните научни открития и да въведат иновации в практиката, спомагайки за постигането на икономически растеж и социално благополучие.

Призивът е адресиран до широк кръг от получатели, включително министри на енергетиката, земеделието и храните, икономиката и индустрията, иновациите и растежа, културата, околната среда и водите, и множество други ведомства. Освен това се обръща и към кметовете и председателите на общински съвети по поречието на река Марица, както и до Националното сдружение на общините и кметовете в Република България, подчертавайки важността на местното участие и подкрепа за успешната реализация на такива проекти.

Мария Герасова, директор на Центъра за медиация и иновация в духа, културата и бизнеса в Пловдив, подкрепя идеята за създаване на „нов тип производствени предприятия“, основани на иновации и успешни практики от миналото. Герасова е и главен организатор на Първата национална научна конференция по иновация и медиация в Пловдив, която е знаково събитие за обединяването на усилията в тази насока.

Учебно-ветроходен кораб "Калиакра"
Учебно-ветроходен кораб „Калиакра“. Снимка: БМКЦ

В контекста на международната подкрепа и визията на ООН за Десетилетието на науките за океана, конференцията от поречието на Марица става част от глобалните усилия за устойчиво развитие и охрана на морската среда. Включването на България в тези усилия чрез подобни инициативи подчертава стратегическата роля на страната в регионалните и глобалните процеси на иновации и устойчиво развитие.

Конференцията не само акцентира на специфични предложения за устойчиво развитие в България, но и включва страната в широкия кръг на международните усилия за защита и опазване на океаните и морските ресурси, подкрепяйки глобалните цели за устойчиво бъдеще.

Александър Конкевич: Основателят на Военноморския флот и морското образование в България

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments