Изненадващо, но културата на къпане е чудесен начин да се оцени нова дестинация в Европа, а и не само. Ще направите ли подобна крачка през 2025 г., питат от „Euronews“.
Журналистът Елоиз Баркър споделя, че обича водата, но бил от Обединеното кралство, където нямало силно изразена култура на къпане. Живеел близо до изоставена викторианска баня, обществените басейни били затворени в цялата страна, а реките в страната не били за плувци. Така че, когато почивал, търсел места, където можел да се „накисва“: хамамите в Истанбул, историческите бани в Будапеща, сауните в Хелзинки.
„Луксозната спа култура не е за мен, нито луксът на усамотението – искам хора да практикуват гимнастика и да чатят. Искам потапяне в социалните истории, от инвалиди от 19-ти век, поемащи водата в германски спа градове, до инфлуенсъри от 21-ви век, които преоткриват дивото плуване и терапията със студена вода. Може да няма по-добър начин да усетите усещането за място от това да се потопите – така че ето някои изживявания при къпане, които да опитате“, споделя още той.
Разгледайте забележителностите, докато плувате в Будапеща
Не ми се искаше да пропусна разглеждането на забележителностите, когато избрах да прекарвам всеки следобед от времето си в Будапеща в различна баня.
В Унгария има 1300 термални извора, като 123 от тях са в столицата, извиращи в бани, датиращи от различни периоди от историята на града. Те обхващат 16-ти век, банята Rudas в османски стил, банята Gellert с облицовката и мозайките в стил Ар Нуво и масивната баня Szechenyi в необароков стил, една от най-големите в Европа.
„Да, възхищавайте се на архитектурата, но това е мястото, където всъщност е наблюдението на хора – това са масивни социални пространства за почивка и чат“, коментира Баркър.
Разходка, спа-хоп и най-горещите извори в Европа, а именно в България
„България е сред най-богатите на минерални води страни в Европа“, казва Любомир Александров от софийска туристическа компания.
В страната има стотици извори, а някои са най-горещите на континента, достигайки до 100°C. Римляните обичали да се къпят в днешна София. Днес е много типично за българите да използват изворите, казва Любо, за физическо здраве или просто за повдигане на настроението.
В провинцията минералите и планинският въздух се съчетават: посетителите, които се разхождат в планината Пирин или Родопите, могат да завършат дните си, накисвайки уморени мускули в спа хотели.
Финландската сауна култура
„Мисля, че е трудно за чужденците, идващи във Финландия, да разберат колко дълбока е част от финландската култура“, обяснява Петри Лейнонен, гид във финландска туристическа компания.
Освен хигиената, топлината и ползите за здравето, „това е място, където да бъдете честни и открити с по-дълбоките си чувства и да бъдете равни, защото няма признаци на вашия социален статус. Всички са равни на пейките в сауната“.
Бащата на Петри е роден в димна сауна – практика, която вече е почти изчезнала. Традиционно сауната е и духовно място: „Парата – löyly – това е духът на сауната и можете да се свържете по този начин в сауната с духовната част от живота си.“
Покрийте се с мехурчета в турски хамам
Всичко е чудесно в хамама. Легнали сте върху монументалната мраморна плоча в горещата стая (sıcaklık) и сте отворили порите си. Вие сте били ексфолирани и вече сте готови за слой от мехурчета, които да се излеят върху тялото ви.
Но когато това се случи, концепцията за охлаждане под голямо количество пяна е толкова абсурдна, че съсипвате всичко, като рухвате от смях. Това е традиционният кесе-кьопюк масаж – ексфолиране с груба кърпа, последвано от масажиране под пенливия сапун.
През 18-ти век в Истанбул е имало около 180 хамама, но забързаният модерен живот ги е накарал да изпаднат в немилост, с изключение за туристите.
От замръзващи езера до термални извори в Словакия
С природа в швейцарски стил, макар и по-дива и по-малко посещавана, Високите Татри в Словакия са осеяни със замръзнали езера и скалисти върхове, но провинцията има по-мека страна: уютните термални води осигуряват почивка след снежен преход.
„Словакия може да се похвали с вековни уелнес практики“, казва Алена Дулакова, основател на Tatra Escapes, добавяйки: „Известна е със своите термални извори и минерални извори.“
Накисването, казва Алена, е широко разпространено в страната и е обичано от словаците.
„Културата на къпане предлага уникален начин за свързване с традициите и естествената красота на страната.“
Мързелувайте и се пенете, докато гледате Северното сияние
Земя на лед и огън – и кал, и водорасли: геотермалната дейност на Исландия генерира повече от 1/4 от енергията й и осигурява над 600 горещи извора, много от които предлагат фантастична гледка към планините през деня и Aurora Borealis през нощта.
Обектите включват популярната Синя лагуна, една от най-посещаваните атракции в страната, където посетителите могат да се покрият с бяла кал, докато се киснат във вода, богата на водорасли. Въпреки че много басейни са предимно туристически, има много тихи места за плуване.
Геотермалните басейни са били общи места за къпане за исландците, които не са имали съоръжения в собствените си домове, а стотици села все още имат топли обществени басейни.
Шофьор: Електрическите автомобили са за тези, които имат излишно време!