От „Възраждане“ предлагат промени в Изборния кодекс, с които да се спре манипулирането на изборните резултати

Промените са фокусирани основно върху работата на районните комисии

0
116
ПП "Възраждане"
ПП "Възраждане". Снимка: ПП "Възраждане"

„Отивайки към седми поредни избори за 3 години, „Възраждане“, създавайки структури в цялата страна, успя да придобие цялостна картина върху порочния модел, по който се провеждат изборите в България. Говорим за престъпна схема, в която са се манипулирали резултатите през целия така наречен преход – започвайки от местните феодали и купуването на гласове, минавайки през криминални елементи, ромски тартори в махали и села, неща, които всички знаем, но не се говори с години.“

Това каза народният представител Даниел Проданов на пресконференция в „БТА“. Група народни представители от „Възраждане“ в петък внесоха Законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс.

„Подготвили сме законодателни промени, с които ще обясним с каква мотивация и каква е целта за промяната на Изборния кодекс, като промените основно са фокусирани върху работата на районните комисии. Това е крайно необходимо да се направи, за да можем да защитим вота на българските избиратели. Установихме с голяма доза сигурност, че в Районните избирателни комисии има много притеснителни моменти при отчитането на изборните резултати, също така и при тяхното взаимодействие с „Информационно обслужване“, допълни Проданов.

Основните поправки, които са заложили от „Възраждане“ в Изборния кодекс /ИК/ касаят работата на РИК.

„През времето на избори сме срещнали някои фрапиращи нарушения, които смятаме, че водят до огромно отклонение в изборните резултати. Смятаме, че това може да бъде решено много бързо с прости технически корекции, които са няколко.“, коментира на пресконференцията народният представител Искра Михайлова.

В законопроекта е записано изискването за предварително оповестени от всеки РИК/ОИК по указания на ЦИК зони за всяко действие и те да са уеднаквени за всеки РИК, като те следва да са минимум 3: приемане на протоколи от РИК, „Информационно обслужване“ и повторно преброяване.

„Към днешна дата преброяването се случва на всякакви места в РИК, включително и в коридори и задни стаи, до които нямат достъп представителите на партиите, което е недопустимо.“, каза Михайлова и допълни: „Нужно е видеонаблюдение на обособените зони и излъчване в реално време. РИК-овете са много по-малко на брой от секционните избирателни комисии и това лесно може да се реализира. Видеонаблюдението в РИК повтаря превенцията и контрола от вече въведеното в СИК.“

Освен това от „Възраждане“ ще настояват да се вдигне броят на представители и застъпници на партиите в обособените зони от един на три.

„Членове на РИК, които участват в повторно преброяване, трябва да полагат своя подпис заедно с този на членовете на секционните комисии, че са участвали в това преброяване. Като повторното преброяване трябва също така да се извършва от поне двама членове на РИК от различни партии или коалиции.“, категорична е Михайлова.

Една от точките в законопроекта също така е изискване за минимум средно образование за всички длъжности в СИК, както и увеличаване на възнаграждението на ръководните постове.

„С тези промени ще избегнем носенето на чували за преброяване в коридори или задни стаи, до които представителите и застъпниците нямат достъп. Ще ограничим възможността на сътрудници от определени партии да диктуват поправки на член на СИК, както и ограничаване на възможността да се правят еднолични поправки в протокола от хората, които са отишли да предават. С увеличаването на представителите и застъпниците на партии в обособените зони гарантираме повече контрол върху действията на членовете както на РИК, така и на СИК. Ще се ограничи също така влизането на СИК в РИК/ОИК от задни входове или места, на които нямат право със съдействието на членове на РИК, което премахва всеки контрол върху протокол, бюлетини и действията на СИК и РИК.“, каза в заключение Искра Михайлова.

„Тези изборни манипулации, които се извършват от ГЕРБ и ДПС, а по места и с партньорството на по-малки организации, трябва да бъдат спрени. Резултатите на тези две политически формации винаги са раздути, а българският народ не знае какъв е реалният резултат на изборите през последните 30 години. В максимално голяма степен ще ограничим тези процеси. Крайно време е да направим така, че изборите да бъдат честни“, допълни Даниел Проданов.

При заключителна среща в Бургас: Как национална програма променя образованието във висшите училища

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments