От замърсения въздух до затворения ум: Влиянието на ЛОС върху креативността

0
39
Жена, работа, лаптоп
Работа с компютър. Снимка: Pixabay

Въздушната качествена среда в помещенията играе важна роля за вашето благополучие и здраве. Изследване, проведено от Нанянския технологичен университет в Сингапур, разгледа влиянието на замърсяването на въздуха с вещества, съдържащи се в различни продукти като перилни препарати, парфюми, аерозоли и бои върху творческите способности на хората. Този експеримент предоставя интересни заключения относно връзката между качеството на въздуха и нашата способност да генерираме новаторски идеи и решения.

Изследването обхвана 87 студенти и продължи шест седмици. Всяка седмица участниците бяха предизвикани да се справят със сериозни социални и екологични предизвикателства, като например глобалното затопляне, нарастващата бедност и увеличаването на случаите на психични разстройства. По време на срещите, те трябваше да предложат иновативни решения, използвайки за целта модели от конструктор LEGO.

Важната част от изследването беше мониторингът на качеството на въздуха в помещенията, като се отчитаха концентрациите на въглероден диоксид, фини прахови частици PM2.5 и летливи органични съединения /ЛОС/. Резултатите показаха, че високите концентрации на ЛОС значително намаляват творческите способности на участниците. Това означава, че когато въздухът в помещението е замърсен с тези вредни съединения, хората склонни да предлагат по-малко оригинални и иновативни решения.

Интересен факт е, че независима проверка на моделите от LEGO, създадени от участниците показа, че в по-чист въздух тези модели са се отличавали с по-голяма сложност и многокомпонентност. Доброволците също така са използвали по-богат и изразителен език и са изготвяли по-подробни планове при представянето на своите проекти.

Летливите органични съединения /ЛОС/, които бяха анализирани в изследването, се срещат в различни продукти, като разтворители, ароматизатори, лакове, бои и парфюми. Те също така са част от декоративната и почистващата козметика и синтетичните миещи средства /детергенти/.

Това изследване подчертава важността от чист въздух в работната среда, учебните заведения и домовете ни. Подобряването на въздушната качествена среда може да има значителен положителен ефект върху творческите способности на хората, повишавайки тяхната производителност и способност да намират иновативни решения на предизвикателствата пред нашето общество. В бъдеще, организациите и домакинствата може да обърнат повече внимание на качеството на въздуха, за да насърчат креативността и иновациите в своите среди.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments