Отбелязваме 140 години от създаването на варненския Осми пехотен приморски полк

Годишнината беше почетена с церемония по полагане на венци и цветя и военен ритуал пред портал-паметника на Осми пехотен приморски полк

0
19
Отбелязване на 140 години Осми пехотен приморски полк
Отбелязване на 140 години Осми пехотен приморски полк. Снимка: Община Варна

Кметът на Варна Благомир Коцев присъства на тържественото отбелязване на 140 години от създаването на знаменития варненски Осми пехотен приморски полк. Годишнината беше почетена с церемония по полагане на венци и цветя и военен ритуал пред портал-паметника на Осми пехотен приморски полк. Свещеници от Варненската и Великопреславска света митрополия отслужиха заупокойна молитва. Представителният духов оркестър на ВМС изпълни химна на Българската армия, по-късно и премина в тържествен марш пред официалните лица.

На събитието се включиха още заместник-кметът Илия Коев, зам.-областният управител Айрие Ибрямова, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, районни кметове, други официални лица и представители на политически партии. Организатори на честването са национално дружество „Традиция“, Военноморските сили на Република България, със съдействието на Община Варна. Управителят на регионален клуб „Осми пехотен приморски полк“ Христо Станев, произнесе слово за историята на полка.

Осми пеши пехотен приморски полк се е сформирал 12 октомври 1884 година с указ № 41 на Княз Александър Батенберг, като в състава му влизат Раховска №12 пеша дружина, Провадийска №16 пеша дружина и Варненска № 20 пеша дружина.

В Сръбско-българската война от 1885 г. навлизането на Осми полк в сражението при Сливница, заедно с VI пехотен Търновски полк и Пловдивския пехотен полк, прави обрат в хода на военните действия. Полкът участва и в боевете за Цариброд (11 – 12 ноември 1885 г.), и в Пиротското сражение (14 – 15 ноември).

В Балканската война (1912 – 1913) под командването на полковник Пантелей Киселов Осми приморски полк се сражава в състава на Втора бригада от Четвърта Преславска дивизия. В Лозенградската настъпателна операция Осми полк взима участие в боевете край Селиолу и разгромява части на турската Втора низамска дивизия. През Междусъюзническата война (1913) полкът е изваден от състава на 4-та пехотна дивизия и изпратен в Македония. В състава на 4-та армия се сражава срещу сръбско-черногорските войски в битката при Калиманци. В Първата световна война (1915 – 1918) Осми полк се прославя с участието си в Добричката епопея.

На 1 декември 1920 година в изпълнение на клаузите на Ньойския мирен договор полкът е реорганизиран в Осма пехотна приморска дружина. През 1928 година полкът е отново образуван от частите на Осма пехотна приморска дружина и 16-а варненска жандармерийска дружина, но до 1938 година носи явното название дружина.

През Втората световна война (1941 – 1945) полкът е на Прикриващия фронт (1941), след което през септември 1944 година към него се образува гвардейска дружина „В. Левски“. Взема участие в първата фаза на заключителния етап на войната в състава на 4-а пехотна преславска дивизия с която участва в боевете при височината „Чука“, кота 712, връх Голак, Подуено и др.

„Победният устрем на приморци в стремежа за изграждането на величието на България, с боевете при Цариброд, Пирот, Селиолу, Караагач, Чонгора, Чаталджа, Злетово, Калиманци, Топра Хисар, Голяма Яребична и други, чертаят пътя на техния победен марш, озарен от създанието на честно изпълнен войнишки дълг“, каза още в словото си Станев.

България попада в деветте най-добри и достъпни ски дестинации в Европа

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments