Когато преди 2 години руската армия предприе пълномащабно нахлуване, украинските мъже ревностно се втурнаха към центровете за набиране на войници в цялата страна, за да се запишат в армията, готови да умрат в защита на нацията си, пише „Асошиейтед прес“.
Днес, когато Русия контролира приблизително 1/4 от територията на Украйна, а двете армии са практически в задънена улица по протежение на 1000-километрова фронтова линия, желанието за набиране на войници е намаляло: Много украински мъже избягват наборната служба, като се крият у дома или се опитват да се измъкнат от това да излязат на фронта с подкуп. Командирите казват, че армията им е твърде малка и се състои от твърде много изтощени и ранени войници. Тъй като войната навлиза в третата си година, най-неотложното и политически чувствително предизвикателство пред Украйна е дали тя може да събере достатъчно нови войници, за да отблъсне врага, който разполага с много повече бойци.
Населението на Русия е повече от три пъти по-голямо от това на Украйна, а президентът Владимир Путин е показал готовност да принуди мъжете да отидат на фронта, ако няма достатъчно доброволци.
Липсата на войници не е единственото затруднение на Украйна – наред с това страната отчаяно се нуждае и от западна военна помощ, която се оказва все по-трудна за получаване с напредването на войната. Мобилизирането на достатъчно войници обаче е проблем, който само Украйна може да реши. За да попълни редиците си, украинското правителство се опитва да намери баланса между принудата и убеждаването.
Парламентът обмисля законодателство, което би увеличило потенциалния брой на новобранците с около 400 000 души, отчасти чрез намаляване на възрастта за записване от 27 на 25 години. Предложението обаче е крайно непопулярно, което принуждава избраните служители да се борят с въпроси, които засягат същността на националността: Могат ли да убедят достатъчно граждани да жертват живота си? И ако не, готови ли са да приемат алтернативата?
Украински войник, който се сражава край град Авдийвка – където войниците се оттеглиха миналата седмица, за да спасят живота си – заяви, че неотдавна неговата част е била с числено превъзходство от около 5 към 1, когато десетки руски войници са щурмували позицията им, убивайки всички освен него и още двама души. Ето какво споделя Дима, който отказа да съобщи фамилното си име от съображения за сигурност:
„Бяхме почти напълно разгромени.“
На около 800 км оттук 42-годишен мъж се крие в дома си край Киев, разтревожен. „Чувствам някаква вина за това, че съм мъж … Не мога да се чувствам свободен“, казва Андрий, който настоява да използва първото си име само за да говори за избягването на наборната служба.
Смята се, че десетки хиляди други украински мъже, които отговарят на условията, избягват наборната служба в страната или в чужбина.
Кой ще копае окопите?
Тъй като няма достатъчно новобранци, войниците на фронтовата линия не получават достатъчно почивка между ротациите. Две години на изтощителни сражения доведоха до умора и по-голяма податливост на наранявания. Според интервюта с две дузини украински войници, включително шестима командири, когато има новобранци, те са твърде малко, твърде зле обучени и често твърде стари. Командирите признават, че не разполагат с достатъчно войници, за да започнат офанзиви, и едва ли имат достатъчно кадри, за да задържат позиции на фона на засилващите се руски атаки.
Бригади от 3000-5000 войници обикновено се сражават само със 75% от пълния си състав, по думите на депутата Вадим Ивченко, който е част от парламентарната комисия по национална сигурност, отбрана и разузнаване. Някои бригади разполагат с едва 25%, добавя той.
Дима, войникът, който се сражава край Авдийвка, е сред дузината мъже, лекувани наскоро в полева болница близо до фронта. Лекарите там твърдят, че работата им е като на въртележка: Войниците, изпратени да се бият след лечение, често се появяват седмици по-късно с нови рани.
31-годишният Игор Иванцев е бил ранен два пъти в рамките на 4 месеца. Тялото го боли, когато носи картечницата си, но лекарите го смятат за годен да служи. Иванцев издава, че от 17-те мъже, с които се е записал в армията, повечето са мъртви, а останалите са като него – ранени. Командирът на Иванцев, който съобщава само първото си име – Дмитрий, казва, че изтощената му и изтощена рота работи извънредно, за да копае по-дълбоки окопи и да изгражда по-добри позиции, от които да противодейства на постоянната руска артилерия. Дмитрий споделя:
„Нямаме хора, няма откъде да ги вземем.“
В началото на войната войниците са били ротирани на всеки две седмици за една седмица почивка, каза той. Сега обаче войниците му се сражават в продължение на месец, а след това получават четири дни почивка.
„Ние не сме направени от стомана“, признава Иванцев.
Според западни официални лица средно-статистическият украински военнослужещ е на 40 години. Командирите казват, че колкото по-възрастни са войниците, толкова повече страдат от хронични заболявания, като язви, хернии и притиснати нерви.
Щурмовата рота на Дима наскоро получи седем новобранци на възраст от 55 до 58 години.
„На какви позиции ще щурмуват?“ – попита той саркастично и добави:
„Ако върви 4 километра с раница, пълна с екипировка и оръжия, ще падне насред пътя.“
Наблизо медицинската сестра Алена Ялунка се грижи за 42-годишен ранен войник, който носи бойното име Колмик. Тя го храни с парче шоколад. Ялунка казва:
„Ще целувам краката на тези момчета докрай, стига само да се изправят, да вземат оръжие и да защитят дъщерите ми.“
Колмик я поглежда със стъклени очи, когато болкоуспокояващите му започват да действат и въздъхва:
„Сега мога да си почина.“
План за призоваване на повече мъже
В Киев парламентът се занимава със законодателство, което ще позволи на военните да призовават повече мъже, така че тези, които вече са в битка, да могат да си почиват повече или дори да бъдат освободени от служба.
Понастоящем около 300 000 украински войници се сражават на фронтовата линия, докато други служат на други места, заявиха депутати. Путин заяви, че в Украйна се намират два пъти повече руски войници. Украинските военни се стремят да мобилизират до 500 000 души повече, но осъзнавайки колко непопулярен би бил подобен ход, законодателите действат внимателно. Над хиляда поправки са приложени към проектозакона, който дори президентът Володимир Зеленски все още не е одобрил публично.
Съгласно проектозакона, всяко лице, което не отговори на поканите за явяване, може да получи замразяване на банковите си сметки и ограничаване на възможността да пътува извън страната – разпоредби, които омбудсманът на Украйна по правата на човека нарече противоконституционни. Критично настроените към законодателството законодатели, включително Ивченко, твърдят, че военните не са обяснили по подходящ начин как увеличаването на наборната служба ще промени значително резултата от войната. Двете страни са почти в застой от месеци след неуспешната контраофанзива на украинците през лятото. Наскоро обаче руснаците поеха инициативата. Ивченко попита:
„Дали този закон ще бъде достатъчен за въоръжените сили, за да се промени ситуацията на бойното поле?“
Макар че законът предвижда резерв от поне 400 000 новобранци, по-реалистичната цифра може да е наполовина по-малка, след като се отчетат отклонилите се от наборна служба и тези с легитимни претенции за отлагане на постъпването, каза Оксана Заболотна, анализатор в Центъра за обединени действия, правителствен контролен орган в Киев.
Бягство от наборната служба
Най-трудно се продава законодателството на мъже като 35-годишен създател на уебсайт, който настоява за анонимност, за да обсъди решението си да се скрие у дома в предградие на Киев, вместо да се включи във военните действия. По думите му той отказва да се бие, защото не иска да убива хора. Планът на мъжа е да събере достатъчно пари, за да избяга от Украйна, която понастоящем забранява на мъже под 60 години да пътуват в чужбина.
Разглежданото в парламента законодателство на теория ще намали възможностите за укриване на мъже като него, като изисква от всички граждани, отговарящи на условията за призоваване, да се регистрират в правителството чрез електронна система за проследяване. Тази система би могла също така да спомогне за балансиране на неравнопоставеността, при която патрулите за набиране на войници се насочват непропорционално към бедните, селски райони, за да принудят избягващите наборна служба да се запишат.
„Всички разбират, че това не е равнопоставено“, категоричен е депутатът Ивченко.
Докато някои се измъкват от проекта с подкуп, други сключват сделки, за да бъдат поставени на безопасно разстояние от боевете, казва Ивченко. След разследване за корупция Зеленски уволни миналата година всички регионални ръководители на наборната служба. Създателят на уебсайта, който се укрива извън Киев, заяви, че усеща приближаването на правителството, сякаш властите искат да го хванат по един или друг начин. Той изказа следното притеснение:
„Имам чувството, че всички искат да те хвърлят в месомелачката.“
Нови поръчки
В център за набиране на военнослужещи в Киев мъжете се преглеждат от лекари, за да се определи годността им да служат.Рустем Минеев, 36-годишен железопътен работник, е предполагал, че ще бъде освободен от служба, защото работата му е от съществено значение за военните действия. Той бил шокиран, когато на работното му място му наредили да се прегледа.
„Разбира се, че съм много уплашен“, сподели той, докато чакаше да му направят рентгенова снимка.
Д-р Олга Евченко, която отговаря за медицинските прегледи на новобранците, споделя, че някои наистина се опитват да се измъкнат с подкуп. Тя обясни:
„Трудно е да се вземе решение. Ако един млад човек дойде и е напълно здрав, винаги знаеш как ще завърши това.“