Ден след като екипи освободиха и изгориха токсични химикали, транспортирани от аварирал влак в Охайо, жителите остават в неведение за това какви токсични вещества може да се задържат дълго в евакуираните им квартали. Около 50 вагона, включително 10, превозващи опасни материали, дерайлираха при катастрофа в петък вечерта в Източна Палестина, Охайо, по данни на железопътния оператор „Norfolk Southern“ и Националния съвет за безопасност на транспорта.
Губернаторът на Охайо Майк Деуайн разпореди да бъде извършена спешна евакуация в района на дерайлирането. В понеделник във въздуха е било усетено да се отделя съединението винилхлорид, след което специализирани екипи са предприели дейности по запалване и унищожаване на силно запалимите, токсични химикали в контролирана среда. Ефектите на изгарянето на винилхлорида обаче са силно обезпокоителни за местните жители.
Какво е винилхлорид?
Това е газ, който се използва за производството на твърда пластмасова смола от поливинилхлорид. Използва се широко за направата на пластмасови изделия. Той се среща в продукти като кредитни карти, мебели и автомобилни части, но се използва най-вече в пластмасовите тръби от PVC – често срещан материал във водопроводните инсталации.
Опасен ли е?
Според Националния институт по ракови заболявания контактът на винилхлорида с човешкия организъм е свързан с повишен риск от рак на черния дроб и други видове рак.
Ефектът е изследван при производители на PVC тръби, които са вдишвали винилхлорид ежедневно. След време те са развили редки видове рак на черния дроб, твърди Рут Лан, която изучава канцерогените в Националния институт по здравни науки за околната среда.
Според федералните разпоредби, които диктуват допустимите нива във въздуха, винилхлоридът е десетки пъти по-малко токсичен спрямо молекула от забранения в САЩ инсектицид ДДТ (дихлоро-дифенил-трихлороетан), но е по-опасен от амоняка и природния газ.
Кога ще отмине рискът?
Каквито и химикали да има във въздуха, те се разсейват доста бързо, когато са на открито, успокоява Джордж Грей, професор по обществено здраве в университета „Джордж Вашингтон“. По негови думи слънчевата светлина, движението на въздуха и температурата помагат за това.
Въпреки това, жителите са загрижени за дългосрочните последици от излагането на това съединение.
„Там е целият този дим и всички тези химикали. Чудя се дали изобщо ще бъде безопасно за хората да се върнат в рамките на следващата седмица, месец или след това.“, споделя Мейсън Шийлдс, който живее в Източна Палестина и е посетил един от центровете за оказване на помощ извън зоната за евакуация.