Текстът е препечатан от „Свободна Европа“. Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.
Софийският районен съд /СРС/ е решил в полза на прокуратурата делото, което бившия главен прокурор Иван Гешев заведе срещу нея за над 250 000 лв., съобщи „Сега“. Той претендира тази сума като обезщетение за решението му да напусне системата.
Претенцията на бившия главен прокурор се основава на текст от Закона за съдебната власт /ЗСВ/, който предвижда обезщетение за всеки съдия, прокурор или следовател с над 10 години стаж при напускане на системата. Размерът му е равен на броя, прослужени от магистрата години, като максимумът е 20 заплати. Именно толкова претендира и Гешев.
Той беше уволнен като главен прокурор за уронване на престижа на съдебната власт. Такова решение взе Пленумът на Висшия съдебен съвет през юни 2023 г., след като ГЕРБ и ДПС едновременно оттеглиха подкрепата си за Гешев. Самият Гешев намекна, че за уволнението му са отговорно лично лидерите на двете партии – Бойко Борисов и Делян Пеевски.
От решението на съдия Боряна Воденичарова става ясно, че тя не приема тезата на бившия главен прокурор, че е напуснал системата, защото е подал оставка. Според съда Гешев е бил предсрочно освободен от длъжност с указ на президента Румен Радев, а след това така и не е бил преназначен като редови прокурор.
Съдебният съвет взе решение да предложи на Радев да отстрани със свой указ Гешев на 12 юни 2023 г. Това стана факт три дни по-късно, а на 16 юни вече бившият главен прокурор подаде молба до Прокурорската колегия на ВСС да бъде възстановен като редови обвинител във Върховната касационна прокуратура. На 19 юни обаче Гешев внесе второ свое заявление, с което искаше да бъде освободен от съдебната система.
Същият ден Прокурорската колегия само прие за сведение оставката му. Това предизвика ново писмо от Гешев, с което той настоя заявлението му за напускане на системата да бъде подложено на гласуване. Това обаче така и не се случи, защото мнозинството в колегията зае позицията, че той е загубил статута си на магистрат с президентския указ за уволнението му и няма как след това да бъде гласувана и оставката му.
Затова и СРС постановява, че основанието, на което Гешев е бил освободен предсрочно като главен прокурор, изключва да му се дължи обезщетение. Този извод идва и от факта, че по закон обезщетение не се дължи на тези магистрати, които са дисциплинарно уволнени от системата. Това решение на съда обаче не е окончателно и Гешев може да обжалва пред втора инстанция.
Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.
Димитър Ганев от „Войната на таралежите“ дари парите от ролите си на кино „Влайкова“