Австралийски изследователи казват, че откриването на череп на две милиони години в Южна Африка хвърля повече светлина върху човешката еволюция, пише “BBC”. Черепът е на мъжки Paranthropus robustus, “вид братовчед” на Homo erectus – вид, за който се смята, че е пряк предшественик на съвременните хора.
Двата вида са живели по едно и също време, но Paranthropus robustus е изчезнал по-рано. Изследователският екип определи находката като вълнуваща. Д-р Анджелин Лийс каза пред „BBC“:
“Повечето от изкопаемите записи са само по един зъб тук и там, така че да имаме нещо подобно е голяма рядкост, направо щастие.”
Изследователите от университета La Trobe в Мелбърн откриха фрагментите на черепа през 2018 г. на археологическия обект Drimolen северно от Йоханесбург. Той е открит само на метри от място, където през 2015 г. е открит череп на дете на хомо еректус с подобно възраст. Тогава археолозите прекараха последните няколко години в обединяване и анализиране на вкаменелостите. Констатациите им бяха публикувани в списание Nature, Ecology and Evolution във вторник.
Съизследователят Джеси Мартин каза пред „BBC“, че боравенето с изкопаемите парчета е като работа с „мокър картон“, добавяйки, че е използвал пластмасови сламки, за да изсмуче последните следи от мръсотия от тях.
“Конкуриращи се видове”
Смята се, че три хоминини (човекоподобни същества) са живели в Южна Африка едновременно в съревнование помежду си. Като такова откриването на черепа представи рядък пример за „микроеволюция“ в рамките на човешкия род, каза г-н Мартин.
Paranthropus robustus, който има големи зъби и малки мозъци, за разлика от Homo erectus, който се характеризира с големи мозъци и малки зъби. Смята се, че диетата на първия включва хранене предимно с жилави растения, като грудки и кора. Д-р Лийд обясни:
“С течение на времето Paranthropus robustus вероятно е еволюирал, за да генерира и издържа на по-високи сили, произведени по време на захапване и дъвчене на храна, която е трудно смилаема или механично предизвикателна за обработка с челюстите и зъбите им.”
Учените казаха, че е възможно по-влажна среда, причинена от изменението на климата, да е намалила наличната храна. Междувременно Хомо еректус, с по-малките си зъби, е по-вероятно да яде както растения, така и месо. Д-р Лийдс смята още:
“Тези два изключително различни вида … представляват различни еволюционни експерименти.”
“Докато ние бяхме родовете, които победиха в крайна сметка, преди два милиона години изкопаемите данни показват, че Paranthropus robustus е бил много по-често срещан от Homo erectus в пейзажа.”