Екипът на археологическия обект № 41 във Външния град на Плиска, ръководен от доц. Константин Константинов от Шуменския университет, откри оловен печат и две монети, които хвърлят нова светлина върху историята на ранносредновековна България.
Печатът, датиран от края на IX – началото на X век, е в изключително добро състояние. На една от страните му се вижда кръгов надпис с текст: „Господи, помагай на Петър“. Според доц. Константинов, този печат вероятно е принадлежал на високопоставен аристократ на име Петър, който е водил кореспонденция с централната власт в Плиска. Задната страна на печата изобразява Богородица с младенеца, придружена с текст „Богородице помагай“, макар и част от надписа да е трудно четим поради леко накриво поставения отпечатък. Особеното в изображението е, че младенецът е представен като възрастен мъж с брада и мустаци, което е рядкост за иконографията на периода.
Освен печата, археолозите са открили и бронзово писало, оловни прешлени и две монети, които според експертите са по-стари, датирани към III-IV век от новата ера. Това откритие добавя нови щрихи към историята на Плиска и показва, че този район е имал значително по-дълга история на обитаване, отколкото се предполагаше досега.
Разкопките на обекта ще продължат още една седмица, финансирани от Министерството на културата. В екипа, освен доц. Константинов, участват и експерти от Националния исторически музей, докторанти, студенти и около 15 работници, които заедно разкриват нови страници от историята на България.
Синоптиците предупреждават за мощен черноморски ураган в края на седмицата
И докога ще копаят по лопатка на година? Толкова ли е трудно да се организира мащабно проучване за година, две или три и да се приключи и да се премине към следващ обект Преслав примерно или Търново или рациария ( Арчар) или Нове и за десетина години да имаме напълно изследвани и експонирани крупни обекти, които да има смисъл и желание да се видят, а не едно голямо нищо навсякъде?