Отлагат мисията „ЕкзоМарс“ с марсохода „Розалинд Франклин“ до 2022г.

0
282
Марс
Снимка: Pixabay

Европа и Русия са решили да отложат своята мисия до Марс. Марсоходът „Розалинд Франклин“ трябваше да бъде изстрелян към Червената планета през юли или август, но инженерите няма да успеят да го подготвят до този срок, пише „BBC“.

Тъй като пътуването Земя – Марс се прави само, когато планетите са благоприятно подравнени, следваща възможност машината да бъде пусната няма да има до 2022 година.

Руските и европейските космически агенции обявиха забавянето на своите уебсайтове в четвъртък. Поредицата от стъпки в подготовката за изстрелване отнема няколко седмици.

Целият хардуер вече е вграден, но остават дълъг списък с неизпълнени проверки на съоръжението, които трябва да бъдат завършени, преди мисията да бъде обявена в готовност за полет.

Някои от основните пречки за навременното подготвяне на мисията са недостатъчно ефективните електронни кутии в руските механизми за спускане и кацане, чието предназначение е да приземят марсохода безопасно. Друг проблем представлява и цялостният софтуер за полети от Европа.

„Взехме едно трудно, но добре премислено решение да отложим изстрелването до 2022 г. Важно е преди всичко да се постигне максимална устойчивост на всички системи“, съобщи генералният директор на руската космическа агенция „Роскосмос“ Дмитрий Рогозин.

„Уверен съм, че стъпките, които ние и нашите европейски колеги предприемаме, за да гарантираме успеха на мисията, ще бъдат оправдани и безспорно ще доведат единствено до положителни резултати за изпълнението на мисията.“

Генералният директор на Европейската космическа агенция Ян Вьорнер добави, че коронавирусът оказва влияние върху подготовката на мисията, „защото хората от различните промишлени отрасли в Русия, Италия и Франция не могат да се придвижват толкова лесно, както преди епидемията“.

Следователно, това оказва въздействие, но не бих искал да кажа, че коронавирусът е единствената причина, но определено влияе на мисията, да.

Стартирането на проекта в края на 2022 г. означава, че летателният апарат ще бъде пуснат през 2023 г., като се има предвид времето, нужно, за да се достигне до Червената планета.

„Розалинд Франклин“ беше създаден, за да се опита да открие живот на Марс, независимо минал или настоящ. Поради това, апартът и неговите инструменти са сглобени, като са спазени изключително строги мерки за чистота. Този състояние трябва да бъде запазенп през следващите две години на съхранение.

Главният изпълнител на проекта Thales Alenia Space от Италия ще направи това в камера ISO-7 в завода си в Торино. Не е ясно колко точно ще струва забавянето, обясни директорът по изучаването на роботите и хората за Европейската космическа агенция Дейвид Паркър, но той заяви, че това няма да има съществен ефект върху програмите.

„Имаме бюджет, който включва резерв за извънредни ситуации, както е в случая ззабавянето на мисията до 2022 г.“, каза той пред „BBC News“.

„Разбира се, това се основава на нашите оценки; сега трябва да преговаряме с индустрията, за да получим потвърдените разходи. Но това е нашият нормален живот – трябва да преценим стойноста на нещата, да дефинираме какво искаме и след това да се договорим с индустрията. Но не, това не трябва да е финансова криза.“

Отначало предвидено за малка технологична демонстрационна мисия, роботното превозно средство е официално одобрено от европейските държави през 2005 г., като за първи път стартира през 2011 г.

След това, когато амбициите се разрастваха и дизайнът беше подобрен, началната дата беше върната обратно. Отначало тя беше изместена за 2013 г., но при последвали проблеми, срокът се проточи до 2016 г., а след това отново имаше промяна, като крайната дата остана за 2018 година.

През по-голямата част от своята история проектът трябваше да се справя с бюджети, които не бяха достатъчни за спазването на обещаните срокове.

По време на един от етапите Европейската космическа агенция реши да обедини усилията си с Америка, за да се опита да осъществи мисията, но три години по-късно НАСА се отдръпна от идеята, тъй като приоритетите й се промениха.

Това заплашваше да замрази проекта, но след това дойде предложение от руснаците да запълнят освободената от САЩ позиция за партньорство. Дори при този последващ стимул обаче проектът продължи да среща спънки. Срокът за изпълнение на мисията беше променен от  2018 на 2020 г., а сега датата на стартиране отново се премества.

Марсоходът е важен компонент на британската космическа политика. Обединеното кралство е вторият важен участник в мисията „ЕкзоМарс“.

Греъм Търнок, главен изпълнителен директор на Космическата агенция на Обединеното кралство, заяви:

„ЕкзоМарс“ е важна, амбициозна мисия. С помощта на изградения от Великобритания марсоход „Розалинд Франклин“, предназначен да ни помогне да разберем каква е била средата на Марс преди, както и да потърсим доказателства за живот там.“

За да бъде успешна, мисията трябва да бъде изпълнена с премерен риск, така че подкрепям отговорното решението на Европейската космическа агенция  да забави изстрелването заради допълнително тестване. “

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments