Отминали ли са времената на сивия сектор в туризма?

Кадрите са нещото, което ще дадат устойчив туризъм и по-добър продукт в този бранш, заяви изпълнителният директор на Агенцията по заетостта

0
57
Туризъм, ресторантьорство
Туризъм, ресторантьорство. Снимка: Pixabay

„Кадрите са нещото, което ще дадат устойчив туризъм и по-добър продукт в този бранш. А за никой не е тайна, че кадрите в сектор „Туризъм“ са кът.“

Това изтъкна изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Смилян Вълов по време на конференцията „Устойчив туризъм в България: предизвикателства и перспективи“. На събитието присъстваха още заместник-министърът на туризма Павлин Петров, кметът на Община Бургас, кметове от региона на Бургас, летищният оператор „Фрапорт“, образователни и бизнес организации.

Вълов отчете, че към момента безработицата в община Бургас е в размер средно годишно на 2,88%, което при средна за страната 5,4%, е почти наполовина. И обясни: „Във всеки учебник по икономика пише, че такава ниска безработица води до липса на конкурентност на пазара и липса на кадри. Това е основен проблем, който ние са опитваме да го решаваме по един или друг начин – било то с повишаване на квалификацията и активиране на неактивни лица, т.е. лица, които нито учат, нито работят. В момента ние като агенция предоставяме безплатни обучения. Подчертаваме безплатни за работника – за чуждоезиково обучение, за компютърни и дигитални компетентности, за професионална квалификация в различни професии, в тази възможност и професии, свързани с туризма.“

Голяма част от бизнеса се ориентира към вноса на чужденци от трети страни, за да компенсира тази липса, която се наблюдава в предимно хотелиерския и ресторантьорския бизнес, посочи Вълов, давайки следната статистика:

„Най-използваните режими от туристическия бизнес – това са сезонната заетост до 9 месеца, и така наречената пак сезонна заетост до 90 дни. Този инструмент функционира в България от 2017 година, като за 2017 година от него са се възползвали 3557 човека, с периодичност до COVID-19 – най-голямата цифра е 12 000 през 2019 г. По време на COVID-19 вече пада на 3000, пак на 6000. За да се стигне тази година отново до 14 000 човека до момента, като все още зимният сезон все още набира кадри. Което значи, че наистина ние са обръщаме към пазара на труда и извън България, което да подпомогне нашия пазар на труда. За съжаление на бизнеса не в такава степен, че да няма проблем с наемането на хора. За наше съжаление имаме един голям процент на неактивни, които пък не можем да ги мотивираме, може би, да влезе в туристическия бизнес. И само ще кажа, че ресторантьорският и туристическият бизнес в момента, за мен – трябва да направи една масирана реклама. Това сме говорили и с Министерството на туризма. Една масирана реклама, за да се покаже, че не е този бизнес, който беше преди няколко години. Това е светъл, хубав бизнес с добри условия на труд.“

Условията в България са различни спрямо изминалите 3-4 години и заплатите са по-високи, смята Вълков: „Аз лично не виждам голямата логика да се отиде да се работи в Малта или в Гърция на заплати, които са горе долу идентични на нашите, освен по-дългия малко сезон. Примерно в Бургас сезонът с културния туризъм може да се увеличи и да става доста по-големи и от тези дестинации, които споменах. Само ще кажа, че за тази година до момента Агенцията по заетостта е дала над 31 хиляди разрешителни за граждани от трети страни, които работят. Както каза преди малко – 13 500 до момента са само за сезонна заетост, т.е. предимно в туризма. И това са предимно работници от Узбекистан, Индия, Непал, Турция. Наистина, тук искам да обърна внимание, защото има най-различни спекулации по темата – внасянето на работна сила от чужбина не подбива българския пазар. Един работник, за да го докараш от Непал, за да му осигуриш пътни, квартира, заплата накрая, като се види тоталът, горе-долу, той излиза „не по-евтин“ от хората, които в България работят. Така че това не е подбиване на пазар, това е просто липса на подготвени кадри. И тук вече е въпросът, за това казвам – за една добра реклама, да се върнат хората отново към туристическия бизнес, да се върнат тези, които избягаха от него. И в тази връзка квалификацията е много важно нещо, което трябва да се обърне внимание от страна работодателите. Мога да кажа, че към момента от началото на годината само за Бургаска област има над 3700 и почти 3800 заявени места в туризма. Сумарно област Добрич и област Варна няма толкова заявени работни места. Т.е. Бургаска област се развива доста по-активно от Севера.“

В заключение той каза, че според него времената на сивия сектор в туризма са отминали и че той не е в полза на никого.

Рекорден ръст в българския туризъм за периода януари-септември 2024 г.: Какво показват данните?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments