Отнемат книжката, ако се лекуваш с хлорохин – дрегерът го отчита като метамфетамин

0
2383
Полиция, проверка, автомобил, пътни полицаи
Полиция. Снимка: МВР

Хлорохинът е едно от лекарствата, за които се смята, че лекува успешно COVID-19. Той обаче ще бъде отчетен като употреба на метамфетамин от полевите тестове на КАТ за наркотици. Информацията е публикувана на страницата на официалния вносител на тестовото устройство немската фирма „Draeger“, пише „24 часа“.

Фондация „Българско либертарианско общество“ (БЛО) подаде сигнал за проблема в Закона за движение по пътищата на фона на предложението на главния прокурор Иван Гешев за по-строги наказания за дрогирани водачи. Позицията й е изпратена до Комисията по правни въпроси към НС.

Устройството „DrugTest 5000“ дава категорична, но често невярна информация. Премиерът Бойко Борисов от своя страна преди дни обяви, че България ще произвежда хлорохин, който „DrugTest 5000“ ще отчита като предходна употреба на метамфетамин.

Това не е изолиран случай – легалната съставка „канабидиол“ (CBD) също се засича като „канабис“. Подобна е ситуацията и с още други лекарства, предписвани на пациенти за епилепсия, обезболяващи, широко използвани медицински упойки като бензодиазепините и други. При консумация на маково семе, хлебчета и подобни излизало положителна проба за „опиати“.

Единственото гражданско обединение, което има тестов анализатор за съдържание на дрога в слюнката, е БЛО. С него те са извършили много практически проби и са анализирали чувствителността и точността. Според данните устройството дава много фалшиви позитивни и фалшиви отрицателни проби. А с това започвали и проблемите – дори и да обжалваш резултата от изследването, докато не излезе кръвната проба, книжката на водача е отнета.

Ако новите предложения в Закона бъдат приети, може да се стигне и до условна присъда от 6 години затвор и солена глоба.

Според БЛО има много проблеми в Наредбата, която урежда процеса по констатиране на „употребилите“ шофьори. Информацията за България надвишава средноевропейските, а завишаването спрямо съседите ни от Балканите е в рамките на десетки пъти.

„Нередностите в наредбата за тестването на водачи са причината да има близо 10 000 „надрусани“ шофьори за последните 3 години, които изтърпяват условни и ефективни присъди, а това да не променя по никакъв начин смъртността и броя на пострадалите в ПТП. Просто залавяме грешните хора“, коментира програмният мениджър на БЛО Димитър Карагегов.

Министърът на вътрешните работи Младен Маринов представи информация пред Народното събрание през април, с която отчете, че през последните 2 години пътните произшествия, причинени от дрогирани водачи, са не повече от 0,15% от всички катастрофи у нас – 49 от 35 131 ПТП общо за 2019 г. Останалите 99,85% са възникнали без намесата на наркотични вещества.

В Закона у нас е възприет така нареченият подход на „нулева толерантност“ и всякаква концентрация, на което и да е вещество от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични или негов метаболит, открит в слюнката или в кръвта на шофьора, се смята за нарушение на закона на него му се търси наказателна отговорност.

През 2017 г. има редакция на Пътния закон, при която словосъчетанието „под въздействието на наркотични вещества“ се заменя със „след употреба“ и по този начин поставя под ударите на закона всеки шофьор, който в предходен момент, дори инцидентно, дори еднократно, дори случило се в непълнолетна възраст или в страна, където това е легално, е употребил психоактивно вещество.

От БЛО посочват, че ако се направи връзка с алкохола и се приложи тази рамка, то тогава за „пиян“ ще се третира всеки водач, който в предходен момент от живота си е пил бира. Именно заради са въведени ясни и точни предели на допустима концентрация на алкохол в кръвта. Всички психотропни вещества обаче са под общия знаменател на „наркотици“.

От БЛО посочват още, че въпреки усилията на законодателната власт от последните 10 години, не намалява катастрофите. Имало обаче негативни ефекти като по-често бягане от произшествието, повишено търсене, разпространение и употреба на високорискови синтетични вещества, които са неоткриваеми с полеви тестове, повече дела срещу неопасни водачи, които не са причинили катастрофа, но са дали положителна проба за употреба преди седмица например.

В момента КАТ работи с „DrugTest 5000“ и „DrugCheck 3000“, които хващат 5 наркотици – марихуана, амфетамин и метамфетамин, кокаин, морфин и метадон. Предстои властите да направят запитване до немската фирма Draeger във връзка с хлорохина и след това ще коментира официално.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments