Планират отнемане на лиценза на установените проблемни банки, както и на онези, за които съществува вероятност да станат такива. Това гласят гласуваните днес промени в Закона за кредитните институции.
Банката, определена като „проблемна“, не трябва да бъде от публичен интерес, при който да се налагат действия по преструктуриране. Отпада и режимът за специален надзор, който се прилагаше досега за закъсали финансови институции като преходен период, информират от „Монитор“.
Нововъведенията предвиждат Българската народна банка (БНБ) да управлява директен контрол по отношение на финансовите холдинги със смесена дейност. Освен това от ведомството на Димитър Радев ще могат да сменят и одиторите на банките в случаите, когато проверяващият не информира в писмена форма БНБ за резултатите от разкритията си, свързани със законови нарушения или обстоятелства, установени в хода на проверката.
При съмнение за извършен или направен опит за пране на пари, финансиране на терористични дейности или дори минимален риск от такива действия в някоя банка, ще започне преразглеждане на лицата, заемащи управленческа позиция в звеното. При необходимост дори е възможно те да бъдат освободени от постовете си.
Измененията въвеждат още и прецизното протичане на процеса за налагане на капиталовите изисквания към търговските банки у нас на база надзорен преглед и оценка от страна на БНБ.
Влиза в сила и принципът за еднакво заплащане на жените и мъжете за труд с тъждествена стойност, като се предвижда прилагането на неутрална по отношение на пола политика за възнагражденията.