Отразяването на климатичната ситуация достига нови нива

0
18
Климатични промени
Снимка: Pixabay

Едно пътуване до топящ се ледник ще повлияе напълно на начина, по който новият главен кореспондент на „BBC“ за околната среда – Джъстин Роулат, ще опише настоящата ситуация на влошаващи се климатични промени. Той споделя:

„Няма как да не останете възхитени от мащабите на Антарктида, големия бял континент. Посетих го точно преди да настъпи пандемията и е невъзможно да не се почувствам смирен в присъствието на нещо, което изглежда толкова по-голямо и по-величествено от нас. Това усещане обаче е илюзия. Когато прелетяхме над предната част на огромен ледник след седмици на пътуване, това, което се разкри пред погледа ми беше голямо количество натрошен лед. Както написах и в онзи момент, имах чувството, че съм достигнал границата на климатичните промени – мястото, където равновесието, което държи нашия свят в баланс в продължение на хиляди години, е напът да се срине.

Данните от сателитното наблюдение показват, че общият процент на загуба на лед в Западна Антарктида е нараснал пет пъти за период от 25 години. Само този ледник – ледникът Туейтс  сега допринася за 4% от глобалното покачване на морското равнище. Излишно е да казвам, че тази негативна промяна е резултат от нашите човешки дейности, тъй като ние замърсяваме въздуха с голямо количество парникови газове. Този факт развенчава впечатлението, че там все още ледът е преобладаващ. Напротив. Обратното е вярно, ние правим така, че ледът да изчезне.

Бях изненадан от начина, по който всичко това ми повлияя емоционално. През седмиците, през които пътувах за вкъщи, се опитах да преработя емоциите си адекватно. Мислех си за мъжете и жените, които бяха изградили нашия лагер, както и за тези, които управляваха самолетите, готвеха ястията, грижеха се за отпадъците и оформяха ледените писти. Помислих си и за учените, които от десетилетия насам изучават сложните климатични процеси. Нашето изследователско пътуване беше възможно единствено, благодарение на мащабната верига от човешки операции, включително на средностатистическите трудолюбиви хора, които живеят в Обединеното кралство и САЩ, и от чиито данъци се покриват подобни далечни пътувания.

 Докато летях обратно за Обединеното кралство, размишлявах върху факта как често се твърди, че егоизмът, алчността и конфликтът са отличителните белези на човечеството, но това е погрешно.“

Поемане на контрола

Една от определящите ни човешки характеристики всъщност е способността ни да си сътрудничим – способността ни да решаваме проблемите заедно, разказва още Роулат, като добавя:

„За първи път, откакто бях проследил отблизо ледника, започнах да усещам вълнението на нещо, което ме караше да се притеснявам, а именно, че съм загубил напълно способността си да си поставям цел и да я преследвам. Преразказвам тази история сега, защото искам осъзнаването, че можем да се обединим и да поемем контрола върху процесите, отговорни за изменението на климата, да станат водещи в новата ми роля на кореспондент в областта на климата. Разбира се, „BBC“ разработва материали за изменението на климата от десетилетия насам и ние ще запазим тази традиция, особено по време на решаващата конференция на ООН по въпросите, свързани с климата в Глазгоу, насрочена за ноември, където нациите ще бъдат призовани да преразгледат ангажиментите си за намаляване на вредните емисии. Това означава да продължим да проучваме внимателно какво правят политиците, бизнесмените и всички ние като консуматори, за да се опитаме да намалим максимално въздействието си върху климата.

Не искам да заяждам или да се изтъквам. Всички сме изправени пред едни и същи дилеми относно това как изборът, който правим в живота си, влияе на климата. И все пак, аз съм оптимист за това, което можем да постигнем. Въпреки това няма да забравя това, което видях в Антарктида. Това ми напомня, че изменението на климата е процес, който вероятно ще отнеме векове, за да се осъществи напълно и десетки хиляди години да смени посоката си. Помислете за това – смята се, че последният път, когато нивата на CO2 са били извънредно високи е бил преди около четири милиона години, като тогава и морското равнище вероятно е било с 30-40 метра по-високо от сегашното. Това е мярка за това колко належащ е проблемът с климата,  а също така обяснява защо съм толкова развълнуван, че имам възможността да изиграя важна роля в отразяването му, докато работя за „BBC“. Борбата с глобалното затопляне ще бъде основен фокус на 21-ви век, затова е невероятна привилегия да получиш място на първия ред.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments