Отровата на пчелите “убива някои клетки от рака на гърдата”

0
272
Пчели, пчеларите
Пчели. Снимка: Пиксабей

Австралийски учени твърдят, че отровата от медоносните пчели унищожава агресивните клетки на рака на гърдата – проучване, което е проведено в лаборатория, пише “BBC”Отровата и съединението в нея, наречено мелитин, са били използвани срещу два вида рак, които са трудни за лечение: тройно отрицателен и обогатен с HER2. Откритието е описано като “вълнуващо”, но учените предупреждават, че са необходими допълнителни тестове. 

Ракът на гърдата е най-често срещаният рак, засягащ жените по света. Въпреки че има хиляди химични съединения, които могат да се борят с раковите клетки в лаборатория, учените казват, че има малко такива, които могат да бъдат произведени като лечение за хората.

По-рано е установено, че пчелната отрова притежава противоракови свойства за други видове рак като меланома. Изследването на Института за медицински изследвания на Хари Перкинс в Западна Австралия е публикувано в Nature Precision Oncology, рецензирано списание.

Какво откриха изследователите?

Тестовете са проведени с отрова от над 300 пчели. Установено е, че екстрактите от медоносни пчели са “изключително мощни”, потвърди Сиара Дъфи, 25-годишна изследователка-докторант, която ръководи проучването. Освен това една концентрация на отровата убива раковите клетки в рамките на един час, с минимално увреждане на останалите клетки. Токсичността обаче се е увеличила за други нива на дозиране.

Изследователите също така установиха, че мелитиновото съединение само по себе си е ефективно за „спиране“ или нарушаване на растежа на раковите клетки. Докато мелитинът се среща естествено в отровата на пчелите, той може да бъде произведен и синтетично.

Традиционно тройно-отрицателният рак на гърдата – един от най-агресивните видове – се лекува с операция, лъчетерапия и химиотерапия. Това лечение се отнася за 10-15% от рака на гърдата.

Може ли откритието да се използва в бъдеще?

В сряда главният учен от Западна Австралия определи изследването като “невероятно вълнуващо”.

“Показателно е, че това проучване показва как мелитинът пречи на сигналните пътища в клетките на рака на гърдата, за да намали репликацията на клетките”, каза проф. Питър Клинкен.

“Той предоставя още един прекрасен пример за това къде съединенията в природата могат да се използват за лечение на човешки заболявания.”

Но изследователите предупреждават, че е необходима още работа, за да се види дали отровата действително може да действа в мащаб като лекарство за борба с рака. Други изследователи на рака са съгласни.

“Много е рано да се каже”, каза доцент Алекс Суорбрик от Института за медицински изследвания Гарван в Сидни.

“Много съединения могат да убият клетката на рак на гърдата в чиния или в мишка. Но има дълъг път от тези открития до нещо, което може да промени клиничната практика”, каза той пред „BBC“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments